تقسیم پارکینگ + ۳ نکته و حل چالش های موجود

نحوه تقسیم پارکینگ با وکیل فرنیان فر : یکی از مهم ترین چالش هایی که به دنبال خرید آپارتمان نوساز به وجود می آید مسأله ی تقسیم پارکینگ است. در شرایطی که تقسیم پارکینگ از قبل صورت پذیرفته باشد و مشخصات و موقعیت آن در صورتمجلس تفکیکی قید گردد طبیعتا مشکلی وجود ندارد. این مشکل زمانی مطرح می گردد که تقسیم پارکینگ صورت نپذیرفته و در نتیجه اختلافاتی بین همسایه ها ایجاد می گردد.

در نظر داشته باشید که پارکینگ جزئی از مشاعات ساختمان به حساب می آید ولی مالکیت اختصاصی فقط مختص پارکینگ های اختصاصی هر واحد خواهد بود. با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

نگاهی به تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

در حالت کلی برای تقسین پارکینگ در آپارتمان نوساز بایستی دو حالت زیر را در نظر داشت:

موقعیت دقیق و مشخصات پارکینگ هر واحد در صورتمجلس تفکیکی و سند رسمی ملک قید گردیده است. پرواضح است در چنین حالتی حدوث اختلاف امری بعید به نظر می رسد. به همین منظور بهتر است که برای تقسیم پارکنیگ هر واحد در آپارتمان های نوساز از همان ابتدای امر اقدام نمود. این پارکینگ به نام پارکینگ سندی و غیرمزاحم نیز شناخته می شود.

تقسیم پارکینگ ساختمان

حالت دوم زمانی متصور است که ملک نوساز است و تقسیم پارکینگ صورت نپذیرفته است. در واقع با یک فضای مشاع مواجه هستیم که بایستی سهم هر یک از افراد را مشخص نمود. در ابتدای امر بایستی به سند رسمی و صورتمجلس تفکیکی ملک مراجعه نمود تا مشخص شود که کدام یک از واحدها صاحب پارکینگ هستند. زیرا پارکینگ قسمتی از ساختمان به حساب می آید که مالکیت آن منوط به پرداخت قیمت آن و قید مالکیت پارکینگ در سند رسمی ملک می باشد. بنابراین ممکن است تمامی واحدها مالک پارکینگ شناخته نشوند. به عبارت دیگر پارکینگ را بایستی به صورت جداگانه خریداری نمود و از متعلقات ملک به حساب نمی آید.

راهکار های موجود

در شرایطی که موقعیت دقیق هر پارکینگ مشخص نیست دو راهکار زیر پیش روی افراد قرار می گیرد.

 1. در راهکار اول افراد می توانند برای جلوگیری از بروز تنش و اختلاف به هر واحد برای مدت زمان معینی قسمتی مشخص از پارکینگ را اختصاص داده و این امر به صورت دوره ای بین واحدهایی که دارای پارکینگ هستند تغییر می کند.
 2. اما در راهکار دوم که قانونی تر به نظر می رسد می توان برای همیشه به بروز اختلافات پایان داد. در چنین شرایطی برای تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز و در هنگام تنظیم صورتمجلس تفکیکی می توان به قانونی که از سوی سازمان ثبت به این منظور در نظر گرفته شده عمل نمود.

بر اساس قانون تقسیم پارکینگ آپارتمان های نوساز تقسیم پارکینگ از قسمت شمال غربی ساختمان آغاز می گردد. این تقسیم در جهت عقربه های ساعت ادامه یافته و شروع تقسیم از واحدهای بالایی ساختمان آغاز می گردد. یعنی اولین واحد پارکینگی که تقسیم گردید به بالاترین واحد آپارتمان تعلق دارد. در نتیجه اگر پارکینگ از نوع طبقاتی باشد پارکینگ های طبقه ی همکف به واحد های فوقانی می رسد و پارکینگ های طبقات زیرین به واحدهای طبقات پایین تر اختصاص می یابد.

پارکینگ مزاحم به چه معناست؟

پارکینگ مزاحم اصطلاحیست که در هنگام معاملات ملکی احتمالا شنیده باشید. پارکینگ مزاحم به این معناست که در یک واحد پارکینگ دو ماشین به صورت پشت سر هم قرار بگیرند. طبیعیست در چنین وضعیتی جابجایی ماشین ها با مشکلاتی همراه خواهد بود. با محدودیت هایی که در فضای پارکینگ برخی آپارتمان ها وجود دارد ممکن است با چنین شرایطی روبرو شویم . اما این موضوع با توافق اعضای همسایه ها تا حد زیادی قابل حل است. ضمن اینکه در حال حاضر با توجه به دستورالعمل های شهرداری پارکینگ مزاحم در آپارتمان های نوساز به چشم نمی خورد.

پارکینگ ارزان قیمت بسیار ارزان تری دارد ئر صورت تقسیم بندی پارکینگ مزاحم ، با توجه به رویه های موجود به آخرین قراردادی که در ملک مزبور صورت گرفته باشد ، یعنی واحدی که به عنوان آخرین خریدار شناخته می شود تعلق می گیرد.

۳ نکته ی مهم در رابطه با تقسیم پارکینگ

 1. متراژ قانونی یک پارکینگ و میزان دهانه ی آن در شرایط عادی حداقل ۲/۵ متر در نظر گرفته می شود. طول پارکینگ حداقل ۵ متر در نظر گرفته می شود.
 2. پارکینگ به عنوان جزئی از مشاعات ساختمان شناخته می شود. بنابراین تمامی ساکنین ساختمان حتی افرادی که مالک پارکینگ نیستند می توانند در پارکینگ رفت و آمد کنند. اما استفاده از آن فقط مختص مالکین پارکینگ شناخته می شود
 3. اجاره ی پارکینگ منع قانونی ندارد و در صورتی که یکی از واحدها از پارکینگ واحد دیگری بدون اجازه استفاده کند می توان برای آن اجرت المثل در نظر گرفت.

ارائه مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده

امروزه وجود پارکینگ یکی از ضروریات زندگی شهرنشینی به حساب می آید. آپارتمان هایی که فاقد پارکینگ مستقل هستند از ارزش کمتری برخوردارند و همین گویای اهمیت مطلب است. اما از آنجایی که پارکینگ به عنوان یک فضای مشاع شناخته می شود نحوه ی تقسیم آن و مشخص کردن سهم هر یک از مالکین بسیار حائز اهمیت است.

به دلیل وجود اختلافات و تنش های زیادی که پیرامون تقسیم و مالکیت پارکینگ در آپارتمان های نوساز وجود داشت قانونگذار با مداخله در این امر به آن صورتی قانونی بخشید و توانست به بخشی از این اختلافات پایان دهد. با این حال جزئیات قانونی بسیاری در این رابطه وجود دارد. حضور یک وکیل ملکی متخصص می تواند شما را از تمامی جزئیات قانونی مسیر پیش رو آگاه ساخته و پرونده ی شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برساند.

1 پاسخ
 1. ریحانه
  ریحانه گفته:

  سلام ساختمان ماجنوبی هست ودارای ۵طبقه ودرهرطبقه دوواحدساخته شده که یکی شمالی ویکی جنوبی است چه طوری بایدتقسیم شود

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *