۸ روش کلاهبرداری ملکی و راه های مقابله با آن

کلاهبرداری ملکی و روش های مقابله آن با وکیل فرنیان فر : آمار پرونده های قضایی نشان می دهد که کلاهبرداری ملکی یکی از مهم ترین جرائم سال های اخیرمی باشد. کلاهبرداری به عنوان یکی از شایع ترین جرائم علیه اموال و مالکیت افراد شناخته می شود. در عمل کلاهبرداری قصد مجرمانه و سوءنیت شخص محرز است که به همراه دو عامل مهم ناآگاهی و رضایت قربانیان شکل می گیرد. توسل به وسایل متقلبانه و فریب افراد دو عنصر قانونی مهم در جرم کلاهبرداری است

قربانیان با رضایت کامل اموال و دارایی های خود را تسلیم طرف مقابل می نمایند و برخلاق سرقت عنصر رضایت قربانی کاملاً مشهود است.  کلاهبرداری ملکی که یکی از انواع کلاهبرداری است در حوزه ی املاک به وقوع می پیوندد. به نظر شما از چه روش هایی کلاهبرداری ملکی صورت می پذیرد؟ آیا راهکاری برای مقابله ی با آن وجود دارد؟ در ادامه با توضیحات وکیل ملکی همراه باشید.

 انواع کلاهبرداری ملکی و نگاهی به روش های مقابله با آن

کلاهبرداری ملکی از جرائمی است که در حوزه ی املاک و مالکیت آنها مطرح می شود. این نوع کلاهبرداری زمانی به وقوع می پیوندد که فردی با توسل به وسایل متقلبانه و توسط اسناد و مدارک جعلی و یا استفاده از هویت جعلی اقدام به فریب افراد نموده و از این طریق مالی را کسب می نماید.

این تعریف کوتاه و خلاصه می تواند اشکال و دایره ی مختلفی از جرائم را در بر بگیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

۱- دفتر مشاور املاک جعلی و غیرواقعی

این روزها با افزایش دفاتر مشاور املاک در سطح شهرها به خصوص شهرهای بزرگ روبرو هستیم. رشد بی سابقه ی دفاتر مشاور املاک در سال های اخیر سبب گردیده تا شاهد شکل گیری جرائم زیادی در این حوزه باشیم. همانطور که مستحضر هستید برای دایر کردن و راه اندازی دفتر مشاور املاک نیاز به اخذ مجوزهای قانونی می باشد.

کلاهبرداری ملکی

کلاهبرداران نیز از همین موضوع سوء استفاده کرده و با اجاره ی دفتری شیک در محله ای معتبر و  دایر کردن مشاور املاک غیرقانونی  اعتماد افراد را جلب نموده و مقاصد مجرمانه ی خود را پیاده می نمایند. در نهایت نیز متواری شده و از این طریق اقدام به کلاهبرداری می کنند.

 برای مثال: گاه کلاهبرداران با معرفی افرادی به عنوان خریدار اقدام به فسخ معامله می نمایند و در این روش ضرر های مالی هنگفتی به افراد وارد می شود.

بهتر است قبل از هرگونه اقدامی جهت معامله ی ملک از اعتبار و قانونی بودن مجوز های دفتر املاکی که انتخاب کرده اید اطمینان حاصل نمایید و مجوز های قانونی و ثبتی آن را بررسی کنید. 

۲- تهیه و تنظیم مبایعه نامه ی جعلی

کلاهبرداری از طریق تنظیم مبایعه نامه ی جعلی موضوعی است که اخیرا شهروندان به کررات به آن مواجه شده اند. در واقع این یکی از   آسان ترین روش ها برای ارتکاب جرم کلاهبرداری ملکی به شمار می رود.

مبایعه نامه نوعی توافق نامه ی کتبی میان خریدار و فروشنده ی ملک است که رضایت آنها را مبنی بر قبول معامله و پذیرش شرایط آن در بر دارد. در گذشته مبایعه نامه ها به صورت دستی تنظیم می شد و فاقد کد رهگیری بود. همین امر راه را برای کلاهبرداری هموارتر می نمود.

اما در سال های گذشته برای تنظیم مبایعه نامه ها کد رهگیری در نظر گرفته شده. کد رهگیری یک کد اختصاصی چند رقمی است که منحصر به ملک مورد معامله می باشد و در سامانه ی یکپارچه ی کشوری به ثبت می رسد.

در صورتی که قصد تنظیم مبایعه نامه ای را دارید حتما دقت کنید که کد رهگیری آن اخذ گردیده و در سامانه ای که اشاره کردیم به ثبت رسیده باشد. 

۳- ارائه ی وام و تسهیلات بانکی توسط شرکت های خصوصی

در این روش کلاهبرداران اقدام به ثبت شرکت و انتشار آگهی مبنی بر ارائه ی وام و تسهیلات بانکی نموده و قربانیان خود را به دام می اندازند. کلاهبرداری توسط جعل سربرگ های دولتی و ارائه ی اسناد جعلی صورت می پذیرد و از طریق اعزام افرادی در قالب کارشناس دادگستری و با قیمت گذاری غیر واقعی سناریوی کلاهبرداری تکمیل می گردد.

اگر آگهی و اطلاعیه ای در رابطه با اخذ وام و تسهیلات خرید مسکن از سوی افراد و شرکت های خصوصی دیدید قبل از هرگونه تصمیم و اقدامی از صحت آن مطلع شوید. بانک ها و مؤسسات مالی معتبرترین گزینه برای این منظور به حساب می آیند. 

۴- تنظیم و ارائه ی سند جعلی

سند جعلی یکی از مهم ترین روش های کلاهبرداری ملکی محسوب می شود. املاک بلاصاحب و یا املاکی که در تصاحب ارگان های دولتی نظیر بنیاد شهید و ستاد اجرایی فرمان امام قرار دارند  قابلیت معامله ،خرید و فروش را ندارند. در این موارد سودجویان و کلاهبرداران با تنظیم سند جعلی برای چنین املاکی اقدام به فریب قربانیان خود نموده و آنها را در دام خویش گرفتار می نمایند.

بهتر است قبل از هرگونه معامله ای صحت و اعتبار سند ملک مورد نظر را از طریق انجام استعلام های قانونی بررسی نموده و اعتبار آن را احراز نمایید. 

۵- تنظیم وکالتنامه ی جعلی و غیرواقعی

وکالتنامه ی جعلی همیشه راه را برای انواع کلاهبرداری به خصوص کلاهبرداری ملکی می تواند هموار سازد. ساز و کار قانونی وکالتنامه این اجازه را می دهد که هر شخصی به سادگی اقدام به خرید و فروش و معامله ی املاکی نماید که به دیگران متعلق است. به همین دلیل کلاهبرداران با توسل به این روش قربانیان خود را در دام انداخته و اقدام به فریب آنها می نمایند.

عمدتا معامله ی املاکی که از طریق وکالتنامه صورت می پذیرد از حساسیت های خاصی برخوردار است. در صورتی که قصد معامله ی چنین املاکی را دارید بهتر است که معامله با حضور صاحب ملک صورت پذیرد و یا هویت او احراز گردد. در صورتی که صاحب ملک در خارج از کشور زندگی می کند و دسترسی به او مشکل می باشد تماس تلفنی یکی از بهترین گزینه هاست. در هر صورت این نکته را در نظر داشته باشید که عدم حضور مالک و صرف استناد به وکالتنامه با پاره ای از ریسک های احتمالی همراه است. 

۶- فروش و واگذاری املاک در رهن بانک

املاک در رهن بانک شامل مواردی می گردد که سند ملک مورد نظر در رهن بانک قرار دارد. در چنین شرایطی که فروش و واگذاری ملک قانونی نمی باشد. از آنجایی که حق تقدم بانک محرز است امکان شکایت و بازپس گیری ملک مورد نظر وجود دارد.

قبل از هرگونه معامله ای با یک استعلام ساده بررسی کنید که ملک مورد نظر در رهن بانک قرار دارد یا خیر. 

۷- پیش فروش ملک

در سال های اخیر پیش فروش املاک از رونق زیادی برخوردار شده و رویای صاحبخانه شدن را برای افراد زیادی برآورده کرده است. همانطور که می دانید در پیش فروش املاک قیمت ملک به میزان قابل توجهی پایین است و همین امر کافیست تا افراد زیادی به انجام آن ترغیب و  به یکی از طرق کلاهبرداری ملکی تبدیل گردد. به خصوص در شرایطی که املاک پیش فروش به چندین نفر فروخته می شوند و در نهایت شخص کلاهبردار متواری می گردد. همچنین معامله ی ملک بدون بازدید و صرف اعتماد به چند عکس و توضیحات وسوسه انگیز می تواند ریسک در دام افتادن شما را افزایش دهد.

اگر تصمیم به خرید ملک به صورت پیش فروش دارید از صحت و اعتبار اسناد ارائه شده مطمئن گردید. همچنین قانونی بودن مجوز های ساخت پروژه را بررسی کنید تا در آینده با توقف آن مواجه نشوید. 

پیگیری پرونده و ارائه مشاوره حقوقی

همانطور که متوجه شدید روش های متعددی برای کلاهبرداری ملکی وجود دارد . در این بین دو وجه مشترک در میان قربانیان به چشم می خورد. طمع و عدم آگاهی افراد دو مسأله ی مهمی است که در رابطه با کلاهبرداری های ملکی همیشه وجود دارد.

حضور وکیل کلاهبرداری می تواند شما را از جزئیات قانونی و ریسک های احتمالی پیش رو آگاه ساخته و با ارائه ی مشاوره ی حقوقی دقیق و کارآمد در هر یک از مراحل این مسیر شما را همراهی نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *