۳ روش اثبات تجاوز در قانون

روش های اثبات تجاوز : با توجه به این که تجاوز در قانون ایران جرم انگاری شده روش هایی وجود دارد که از طریق آن می توان تجاوز به عنف را اثبات نمود. تجاوز به هر شکلی که باشد برای افراد تجربه بسیار دردناکی است و آثار و تبعات آن گاه تا پایان عمر همراه فرد باقی می ماند. قانون اهمیت ویژه ای برای این دسته از جرایم قائل گردیده و مجازات های سنگینی برای آن در نظر گرفته است. از این رو نحوه و روش های اثبات تجاوز از منظر قوانین ایران بسیار حائز اهمیت و این مهم شرایط متفاوتی را برای شاکی و متهم رقم می زند. به نظر شما از طریق چه روش هایی می توان تجاوز به عنف را اثبات نمود؟ در ادامه با وکیل تجاوز همراه باشید.

اثبات تجاوز در قانون

جرم تجاوز از منظر قانون مجازات اسلامی ایران

در قانون مجازات اسلامی ایران از تجاوز تحت عنوان زنای به عنف یاد شده. هرچند مسایلی نظیر لواط به عنف نیز می تواند مصداقی از تجاوز شناخته شود و به همان میزان آزاردهنده باشد. البته بایستی در نظر داشته باشید که خشونت و آزار جنسی موضوعی جداگانه است و تجاوز تنها یکی از مصادیق مهم آن شناخته می شود. در یک تعریف ساده و جامع تجاوز به عملی گفته می شود که دخول و نزدیکی بدون میل و رضایت طرف مقابل و توام با زور ، ارعاب و خشونت صورت پذیرفته باشد. در تمامی نظام های حقوقی دنیا و در بیشتر دوره های تاریخی تجاوز به عنوان یکی از جرایم خشن و سنگین طبقه بندی و مجازات های سختی برای آن در نظر گرفته شده.

بنابراین تجاوز شامل وارد کردن و هرگونه دخول به مرد و یا زن قربانی است و در این راستا دخول از طریق واژن یا مقعد فرد قربانی تفاوتی در نوع جرم ندارد. یک عامل بسیار مهم در رابطه با جرم تجاوز وجود دارد و آن عدم رضایت قربانیان و توام بودن تجاوز با زور و ارعاب است. بنابراین اگر عمل نزدیکی با میل و رضایت قربانی صورت پذیرفته باشد، موضوع از حالت تجاوز خارج می شود و ممکن است جرم زنا و یا لواط باشد.

هرگونه نزدیکی در حالت خواب، مستی و بیهوشی با افراد قربانی اعم از زن و مرد که بدون میل و رضایت آنها صورت پذیرفته و همچنین فریب و اغفال افراد کم سن و سال و ارتکاب نزدیکی به آنها می تواند در حکم تجاوز به عنف تلقی گردد. قانون کیفری ایران مجازات اعدام را برای جرم تجاوز در نظر گرفته که مجازات بسیار سنگینی است. البته حسب مورد ممکن است مجازات های دیگری نظیر حبس نیز برای متجاوزین در نظر گرفته شود.

روش های اثبات تجاوز در قانون ایران

۱- اقرار متهم

اعتراف و اقرار متهم محکم ترین و بهترین ادله ای است که نشان می دهد فرد قربانی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته. هرگاه متهم چهار بار علیه خود اقرار نماید که عمل زنای به عنف و یا لواط به عنف را مرتکب گردیده ، جرم تجاوز محرز بوده و به اثبات می رسد.

۲- شهادت شهود

در قانون مجازات اسلامی شهادت شهود به عنوان یکی از روش های اثبات تجاوز پیش بینی شده و بر این اساس جرم تجاوز با شهادت حداقل چهار شاهد مرد به اثبات می رسد. برای این نوع شهادت ضروریست که شاهدین عمل تجاوز به عنف را از نزدیک مشاهده کرده باشند و شهادت همه ی آنها یکسان باشد.

۳- علم قاضی

یکی از مواردی که به اثبات جرم تجاوز کمک می کند، علم قاضی است. علم قاضی بر اساس مستندات، ادله و مدارک موجود، نظریات کارشناسی، محتویات پرونده و اظهارات شاکی شکل می گیرد. بدیهی است که اگر با توجه به مجموع این موارد قاضی به این یقین برسد که تجاوز به عنفی صورت پذیرفته ، جرم تجاوز قابل اثبات است.

در این میان به نکات مهم زیر بایستی توجه نمود:

هرگاه با تجاوز جنسی مواجه شدید هرگز بدن خود را نشویید. شستن با آب، حمام رفتن،مسواک زدن، دستشویی رفتن و هرگونه اقدام مشابه می تواند آثار تجاوزی که از سوی فرد متجاوز بر روی بدن شما باقی مانده مانند: اسپرم و خون را از بین ببرد. این آثار توسط پزشکی قانونی قابل بررسی است و به اثبات تجاوز و دستگیری مجرم کمک می نماید. سعی کنید تمامی لباس های خود را در یک کیسه ی پلاستیکی برای بررسی های دقیق تر به پزشکی قانونی تحویل دهید. می توانید از پزشکی قانونی درخواست نمایید تا آزمایش های لازم برای برای تشخیص بیماری های مقاربتی و تست بارداری را برای شما انجام دهد.

پس از اینکه مورد تجاوز قرار گرفتید سریعا به نزدیک ترین کلانتری محل خود مراجعه نمایید و تمامی ماوقع را برای آنها شرح دهید. اگر نوشیدنی الکلی مصرف کرده اید و مست بوده اید حتما در گزارش خود قید کنید. همچنین هرگونه اطلاعات و مدرکی که به شناسایی و دستگیری متهم کمک می کند و برای اثبات جرم تجاوز موثر است، ارائه دهید. سپس بلافاصله بایستی برای انجام بررسی و معاینات دقیق تر به پزشکی قانونی مراجعه نموده و گواهی های مربوطه را دریافت نمایید.

مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده

سالهاست که جرم تجاوز با قربانیان زن گره خورده و یک باور عمومی قوی در این رابطه شکل گرفته که جرم تجاوز صرفا برای زنان محقق می شود. در حالی که تجاوز خشونتی فارغ از جنسیت است و برای مردان نیز رخ می دهد. عموما تجاوز گروه سنی و جنسیتی خاصی نمی شناسد و قربانیان آن ممکن است یک کودک، فرد ترنس و یا حتی یک مرد میانسال باشد.

جرم تجاوز تحت شرایط خاصی به وقوع می پیوندد و در بیشتر موارد قربانیان جسارت و توان بازگویی و بیان آن را ندارند. این موضوع سبب شده که افراد زیاد قربانی تجاوز شوند بدون اینکه متجاوزین دستگیر شود. البته در سال های اخیر قربانیان بسیاری سکوت خود را شکسته اند و با اثبات جرم ، متجاوزین زیادی محاکمه و مجازات شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *