چک صیادی و ۳ روش استعلام

باید ها و نباید های چک صیادی با وکیل فرنیان فر :

سالهاست نظام چک در کشور ما با چالش ها و بحث های فراوانی رو به رو بوده است و ناکارآمدی قوانین موجود حس می شد. از این رو قانونگذار ایران با اصلاح قوانین چک و تصویب قوانین جدید و کارآمد توانست از بار مشکلات حقوقی ناشی از چک در دستگاه قضا بکاهد و به نظام چک حیاتی تازه ببخشد.

در حال حاضر شاهد نسل جدیدی از چک ها موسوم به چک صیادی هستیم. چک هایی با ظاهری جدیدتر و کارآمدتر که توانستند بسیاری از مشکلات حقوقی ناشی از چک پایان دهند.

سامانه ی صدور یکپارچه دسته چک که به اسم سامانه صیاد شناخته می شود در ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ توسط بانک مرکزی رونمایی شد. از آن پس تمامی مراودات مالی و تجاری بر پایه ی چک های جدید انجام می شود و به تبع روی کار آمدن چک های صیادی قوانین جدیدی نیز در دستور کار قرار گرفت.

شما چقدر با قوانین و مقررات چک صیادی آشنایی دارید؟ در ادامه با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

چک صیادی در نگاهی کوتاه

چک صیادی به عنوان جایگزینی برای چک های قدیمی شناخته می شود. چک هایی با ظاهری جدید و به رنگ بنفش که مشخصه ی اصلی آن درج شناسه ی یکتای ۱۶ رقمی منحصر به فرد روی آن است. این کد اختصاصی به شما کمک می کند تا از طرق مختلفی بتوانید برای استعلام چک اقدام نموده و بدین ترتیب با اطمینان خاطر بیشتری امور مالی خود را پیش ببرید.

شما با کمک این شناسه می توانید از طریق استعلام حساب صادرکننده ی چک از وضعیت و صورت حساب مالی حساب او مطلع گشته و در صورت بروز مشکل از قبول آن خودداری نمایید. این ساز و کار در جهت کاهش صدور چک بلامحل و جلوگیری از برگشت چک صورت پذیرفته است. چالشی که سال ها در نظام قبلی چک شاهد آن بودیم که پرونده های بسیار زیادی را در مراجع قضایی به خود اختصاص داده بود.

چک صیادی

نکته ی دیگری که در رابطه با چک صیادی مهم است وجود عبارت « کارسازی این چک منوط به ثبت آن در سامانه صیاد است» می باشد که در قسمت پایین آن درج شده .

چک صیادی از نظر مشخصات امنیتی بسیار قابل قبول تر از چک های قدیمی می باشد.از جمله نقش های روی چک که همگی از نوع خطی هستند. این خط ها توسط نرم افزارهای امنیتی ایجاد شده اند و هر خط حاوی اطلاعات مخصوصی می باشد. این خط ها به گونه ای طراحی شده اند که تشخیص چک های جعلی را بسیار آسان می نمایند.

برای چاپ شماره سریال های چک صیادی از مرکب مشکی فلورسنت استفاده شده که در مقابل نور ماورای بنفش به رنگ سبز تیره دیده می شود. همچنین در سطح کاغذ شاهد رنگ های آبی ، سبز ، زرد و قرمز خواهید بود.  اگر چک را در مقابل نور قرار دهید تمامی تصاویر روی چک به شکل سه بعدی قابل مشاهده است.

برای صدور دسته چک صیادی متقاضی صدور دسته چک بایستی از نظر هویتی و مالی مورد تایید بانک مرکزی قرار گیرد. بدین ترتیب فقط افرادی صاحب دسته چک صیادی می شوند که صلاحیت قانونی آنها مورد تایید بانک مرکزی باشد.

نحوه ی استعلام چک صیادی

صدور و دریافت چک صیادی مستلزم ثبت و تایید آن در سامانه ی صیاد می باشد. بدین شکل که صادر کننده ی چک موظف است قبل از انتقال و واگذاری چک، آن را در سامانه ی صیاد به ثبت برساند. بدین ترتیب گیرنده ی چک می تواند پس از دریافت آن استعلام های لازم را در این زمینه انجام داده و از خوش حسابی صادر کننده چک اطمینان حاصل نماید.

برای استعلام چک صیادی روش های زیر در نظر گرفته شده است.

استعلام از طریق پیامک

برای استفاده از این روش می توانید شناسه ی یکتای ۱۶ رقمی چک صیادی را به شماره ی ۷۰۱۷۱ پیامک کنید.پاسخ این سامانه نهایتاً ظرف مدت زمان ۱۵ دقیقه ارسال می شود و شما می توانید از وضعیت اعتباری صادر کننده ی چک و همچنین از نظر تعداد چک های برگشتی و مبالغ آن مطلع گردید.

استعلام از طریق سامانه ی بانک مرکزی

شما می توانید توسط پورتال مرکزی بانک مرکزی برای استعلام چک صیادی خود اقدام کنید. به این منظور می توانید با ورود به سامانه ی www.cbi.ir و وارد شدن به قسمت استعلام وضعیت اعتباری چک صیاد، شناسه یکتا را وارد نموده و از وضعیت چک اطلاع پیدا نمایید.

استعلام از طریق اپلیکیشن

همراه بانک و اپلیکیشن هایی مانند آپ و ساد ۲۴ به شما کمک می کند تا از آن طریق استعلام چک صیادی خود را انجام دهید. در این اپلیکیشن ها برای پاسخ استعلام از رنگ ها استفاده شده است. هرکدام از این رنگ ها وضعیت خاصی را نشان می دهند.

سفید

رنگ سفید به این معناست که صادرکننده ی چک هیچگونه چک برگشتی ندارد و یا در صورت وجود سابقه ی چک برگشتی از آن رفع سوء اثر شده  است.

زرد 

اگر در پاسخ استعلام چک صیادی خود با رنگ زرد مواجه شدید به این معناست که صادرکننده ی چک دارای یک فقره چک برگشتی و یا حداکثر ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی می باشد.

نارنجی

رنگ نارنجی به این معناست که صادرکننده ی چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

قهوه ای 

رنگ قهوه ای نشان می دهد که صادرکننده ی چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی می باشد.

قرمز 

رنگ قرمز یعنی فرد صادرکننده ی چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

مشاوره حقوقی چک های صیادی

علی رغم ساز و کار هایی که برای چک صیادی در نظر گرفته شده است همچنان مشکلات حقوقی آن ادامه دارد. در صورت فقدان و یا کسر وجه چک امکان برگشت چک صیادی وجود دارد. در چنین شرایطی بانک موظف است گواهی برگشت چک را همراه با کد رهگیری به دارنده ی چک ارائه دهد.

همچنین با توجه به قانون جدید در صورتی که موجودی حساب صادرکننده ی چک برای نقد کردن آن کافی نباشد از سایر حساب های بانکی او برای نقد کردن چک استفاده می گردد. از طرفی برگشت خوردن چک صیادی با محرومیت های زیادی برای صادرکننده ی آن همراه می باشد.

در قانون جدید چک راهکارهای قانونی زیادی به منظور حل مشکلات ناشی از چک برگشتی در نظر گرفته شده است و حضور یک وکیل چک صیاد به شما کمک می کند تا در مدت زمانی کوتاه تر به نتیجه برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی در این زمینه می توانید با لیلا فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *