وکیل پولشویی (Money Laundering)

وکیل پولشویی شاخه ای از تخصص های حوزه ی وکالت است که پیرامون مسائل مرتبط با پولشویی متمرکز بوده و فعالیت می کند. پولشویی یکی از بحث برانگیزترین جرایم سال های اخیر به شمار می آید و اخبار حواشی آن را بارها از رسانه ها شنیده ایم. جرایمی نظیر پولشویی جزء جرایم سازمان یافته به حساب می آیند و به روش های پیچیده ای صورت می پذیرد.

اولین گزارشات مربوط به پولشویی بشر به تمدن یونان باستان باز می گردد و قدمتی چندهزارساله دارد.هرچند پولشویی به مفهوم دقیق تر و امروزی آن در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی از آمریکا آغاز گردید. واقعیت آن است که بشر همواره در طمع دستیابی به قدرت و ثروت بیشتر بوده و در این میان پولشویی نیل به این هدف را آسان تر کرده است. با توجه به آثار مخرب پولشویی در اقتصاد کشورها شاهد یک اتحاد جمعی بین المللی در راستای مبارزه با آن هستیم. هرچند علی رغم وجود قوانین و مقررات سرسختانه مبارزه با پولشویی، کماکان پولشویی در جریان است و مجرمین روش های تازه ای برای آن کشف می کنند.

وکیل پولشویی

  • به نظر شما موثرترین روش برای مبارزه با پولشویی چیست؟
  • وکیل پولشویی چه نقشی می تواند در چنین پرونده هایی ایفا نماید؟

در ادامه با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

نگاهی به جرم پولشویی

پولشویی به عنوان یکی از سنگین ترین و مهم ترین جرایم اقتصادی سازمان یافته ی دنیا به حساب می آید و با آثار و تبعات گسترده ای همراه است. پولشویی (Money Laundering)فرایندی است که به دنبال آن پولی از راه نامشروع به دست می آید و برای مخفی نگاه داشتن سرمنشا آن، این پول وارد سیستم مالی جامعه و به اصطلاح تطهیرسازی می شود. به عبارت دیگر پولشویی به شستشوی پول های کثیف اشاره می کند که در ورای آن جرم و جنایتی نهفته است. این پول ها عمدتا از طریق شبکه های قاچاق، اختلاس،سرقت،کلاهبرداری، رشوه و سایر جرایم به دست می آید و در این میان اموال و دارایی های کثیفی به چشم می خورد.

نکته ی قابل توجهی در رابطه با جرم پولشویی ، گردش مالی پول ها در چند کشور و منطقه ی مختلف است. علی رغم مقررات و قوانین بین المللی که در زمینه ی مبارزه با پولشویی به تصویب رسیده است، مقررات و قوانین داخلی کشورها در این رابطه متفاوت است. از طرف دیگر پول های کثیف از طریق واسطه های مختلفی جا به جا می شود و ممکن است مجرمین دخالت مستقیمی در این امر نداشته باشند. افراد واسطه معمولا از سرمنشا پول ها خبری ندارند و تنها نقش یک قربانی را در این میان ایفا می کنند.

پولشویی از طریق روش های مختلفی صورت می پذیرد و فرایند آن نسبتا طولانی است.ممکن است در بخشی از این پروسه با دارایی های مشروع مواجه شوید. این موضوع در لایه های مختلف پولشویی به شدت پررنگ است و کار تزریق و جایگزینی پول ها را می تواند مشروع جلوه دهد.

وکیل پولشویی متبحر و کاربلد

در سال های اخیر جرایم سازمان یافته نظیر پولشویی به شدت افزایش یافته و به فساد مالی گسترده ای به همراه داشته است. از سوی دیگر به موازات پولشویی شاهد جرایم دیگری نیز هستیم که هریک مستلزم رسیدگی های قضایی است. بر اساس قوانین ایران مجازات سنگینی برای جرم پولشویی لحاظ گردیده. این مجازات بسته به نوع و میزان جرم می تواند شامل مصادره ی اموال ،حبس و جزای نقدی باشد.

حتی در صورتی که جرم توسط شخصیت های حقوقی مانند: شرکت ها و کمپانی های بین المللی ارتکاب یافته باشد، می تواند علاوه بر مجازات های فوق با جلوگیری از فعالیت های مجموعه همراه باشد.

توجه داشته باشید که از نظر حقوقی تمامی وکلای پایه یک دادگستری می توانند به عنوان وکیل پرونده های پولشویی معرفی شوند و منعی از این نظر وجود ندارد. وکیل پولشویی تخصصی در حوزه ی وکالت است که منحصرا پیرامون مسائل و قوانین و مرتبط با پولشویی شکل گرفته و برای کسب نتیجه ای مطلوب در چنین پرونده هایی بسیار حائز اهمیت است. وکیل پولشویی متخصص و باتجربه از قوانین و مقررات این حوزه کاملا آگاه است و در نگارش شکوائیه ، لوایح و دفاعیات از تجارب ارزشمندی برخوردار است.

وکیل کیفری به طور مرتب و مداوم در تمامی جلسات رسیدگی دادگاه در کنار موکل خویش حضور دارد و با فن بیان قوی و قدرت استدلال بالای خود قادر است پرونده را در درست ترین مسیر پیش ببرد. آگاهی از قوانین و مقررات جدید در کنار تجربه ای که از گذر سالها فعالیت در این حوزه به دست آمده است می تواند بهترین نتایج را در کوتاه ترین زمان ممکن برای پرونده ی شما رقم بزند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *