وکیل داوری (پیگیری و انجام کلیه امور داوری)

بهترین وکیل متخصص در امور داوری : اختلاف و حل مسائل ناشی از آن جزء آن دست از مشکلاتی است که همواره بشر با آن دست به گریبان بوده. اختلاف نظر در تفسیر مواد مندرج در قرار داد و یا عدم ایفای تعهدات موجود در قرار داد از جمله این موارد است.

اگرچه قانون گذار چگونگی حل این اختلافات را در پیش بینی نموده اما مراجعه به محاکم به دلیل آن که نیازمند صرف زمان و حتی هزینه زیادی می شود. ممکن است برای همه افراد و یا در تمام امور بهترین راه حل نباشد به همین خاطر داوری در قانون کشور ما پیش بینی شده است تا اشخاص بتوانند با مراجعه به داور در هزینه و زمان خود صرفه جویی نمایند و هم زمان نیز اختلافات خود را حل و فصل کنند.

در ادامه وکیل حقوقی که قانون در خصوص داوری برای شهروندان در نظر گرفته است را بیان می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرناین فر همراه باشید.

وکیل داوری متخصص

کاربرد داوری بر اساس قانون

در قانون آمده است همه اشخاصی که شرایط طرح دعوا در مراجع قضایی را دارا هستند می توانند جهت حل اختلاف خود به یک یا چند نفر داور مراجعه کنند.

نکته : موارد فوق اعم از آن است که در دادگاه دعوایی مطرح شده باشد یا خیر

بنابراین افراد می توانند ضمن معامله و یا قرارداد های خود برای حل اختلافاتی که ممکن است در آینده ایجاد شود به داور یا داوران رجوع کنند همچنین می توانند داور و یا داوران خود را پیش از به وجود آمدن منازعه و در ضمن قرار داد انتخاب نمایند.

در صورت عدم انتخاب داور در قرار داد چه اقدامی می توان کرد ؟

پاسخ : چنانچه افراد در قرارداد و یا معامله صورت گرفته داوران خود را انتخاب نکرده باشند و یا در زمان اختلاف نخواهند داور خود را معرفی کنند و همچنین وقتی که طرفین نتوانند در خصوص داور ثالث به توافق برسند . هر یک از طرفین می توانند با ارسال اظهار نامه به طور قانونی داور خود را معرفی و از طرف مقابل در خواست تعیین و معرفی داور را ظرف ده روز بخواهد.

در حالتی که طرف معامله علی رغم ارسال اظهارنامه نسبت به معرفی داور اقدام نکند طرف دیگر می تواند تعیین داور را از دادگاه بخواهد.

دادگاه صالح در تعیین داور کدام دادگاه می باشد ؟

دادگاه صلاحیت دار در تعیین داور دادگاهی است که بر اساس قانون نسبت به اصل دعوا صلاحیت رسیدگی دارد.

نکته : طرفین می توانند نسبت به انتخاب دادگاه معین با یکدیگر توافق نمایند.

تعداد وکیل داوری در قرارداد داوری

در صورتی که در قرارداد داوری تعداد داور مشخص نشده باشد و امکان حصول توافق نیز وجود نداشته باشد. بنا بر قانون آیین دادرسی مدنی هر یک از طرفین باید یک داور از طرف خود معرفی و باهم بر سر داور سوم نیز تراضی نمایند.

نکته : لازم به ذکر است که طرفین معامله در زمان انتخاب داور بایستی به محدودیت های قانونی در خصوص انتخاب داور توجه کنند. از جمله این محدودیت ها می توان به عدم داشتن اهلیت بر اساس قانون و یا محرومیت افراد از داوری بنا بر رای قطعی دادگاه اشاره نمود.

نکته : قضات و کارمندان قوه قضاییه نمی توانند به عنوان داور تعیین شوند حتی در صورت وجود توافق بین طرفین قرار داد.

آیا در خصوص اموال عمومی و دولتی می توان به داور مراجعه کرد؟

بله – در مورد اموال عمومی و دولتی نیز می توان با رعایت شرایط قانونی اختلافات را از طریق نهاد داوری حل نمود. در قانون آمده است در دعاوی مربوط به اموال عمومی و دولتی مراجعه به داور تنها با تصویب هیات وزیران و اطلاع مجلس امکان دارد.

نکته : در دعاوی که یک طرف اختلاف خارجی باشد و یا بر اساس قانون مهم باشد بایستی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

با توجه به توضیحات و نکات ذکر شده در خصوص داوری کاملاً مشخص است که این امر از امور تخصصی می باشد و ممکن است در اثر نا آگاهی مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند بنابراین مراجه به وکیل داوری و مشورت با ایشان قبل هر گونه اقدامی ضروری به نظر می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *