وکیل تامین دلیل + باید ها و نباید ها

وکیل متخصص تامین دلیل  : تامین دلیل از جمله پیش بینی های قانون گذار برای در امنیت قرار دادن دلایل است در بسیاری از موارد ممکن است افراد جهت طرح دعوا نیازمند دلایلی باشند که با گذشت زمان از بین می روند و یا دست خوش تغییر می شوند. همچنین مواردی نیز وجود دارد که در آن اشخاص صرفاً قصد ثبت شرایط موجود را دارند که در آینده در صورت بروز مشکل و یا اختلاف به آن استناد نمایند .

به طور مثل خسارتی که مستاجر به ملک وارد نموده از طریق تامین دلیل کارشناسی و ارزیابی می شود که موجر از این طریق می تواند هم خسارات وارد آمده را مطالبه کند و هم بتواند از ملک خود منتفع شود . بر خلاف باور عموم تامین دلیل در خصوص شهادت نیز امکان پذیر است در فرضی که احتمال فوت و خروج از کشور و یا عدم دسترسی به شاهد وجود دارد می توان شهادت وی را تامین نمود.

وکیل تامین دلیل

وکیل حقوقی : در موضوع تامین دلیل ذکر این نکته حائز اهمیت است که تامین دلیل صرفاً به معنای کارشناسی و صورت برداری از وضعیت موجود می باشد و تاثیر آن در دعوا و نظر قاضی در روند رسیدگی مشخص می گردد.

در ادامه وکیل تامین دلیل به نکاتی مهم در خصوص تامین دلیل می پردازد برای کسب اطلاعات بیشتر در با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

طرح درخواست تامین دلیل در چه زمانی امکان پذیر است؟

درخواست تامین دلیل را می توان قبل از طرح دعوا و همچنین در زمان دادرسی مطرح نمود.
مرجع رسیدگی کننده به درخواست تامین دلیل در خواست تامین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف محلی است که دلایل و امارات در حوزه آن واقع شده است.

آیا در درخواست تامـین دلیـل تعیین طرف مقابل ضروری است؟

همان طور که پیشتر اشاره شد در خواست تامین دلیل قبل از طرح دعوا و هم در زمان دادرسی قابلیت ارائه به مرجع قضایی را دارا می باشد لکن اگر درخواست تامین دلیل پیش از اقامه دعوا مطرح شود و امکان مشخص کردن طرف دعوا برای شخص درخواست کننده وجود نداشته باشد بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی درخواست تامین دلیل بدون تعیین طرف مقابل قابل رسیدگی می باشد. پر واضح است چنانچه دعوا مطرح شود بایستی خوانده دعوا مشخص باشد.

آیا تصمیم در خصوص تامین دلیل اعم از قرار رد درخواست و یا قرار قبولی تامین دلیل قابل اعتراض است؟

مرجع رسیدگی کننده به درخواست تامین دلیل علاوه بر بررسی شرایط عمومی و شکلی مراجعه به دادگستری به شرایط مختص به تامین دلیل و نیز بررسی درخواست و مطابقت موضوع درخواست با قانون می پردازد. و نظر مرجع صالح به رسیدگی در هر دو صورت رد درخواست تامین دلیل و یا قرار قبولی تامین دلیل قابل اعتراض نمی باشد.

آیا در اجرای قرار تامین دلیل احضار طرف مقابل ضرورت دارد ؟

به طور کلی و بر اساس قانون طرف مقابل در خواست تامین دلیل احضار می شود اما در این مورد قانون گذار استثنایی در نظر گرفته است که چنانچه موضوع قرار تامین دلیل فوریت داشته باشد می توان بدون احضار طرف اقدام شود.

آیا قرار تامـین دلیـل به طور قهری قابلیت اجرا دارد؟

بله – در حالتی که متصرف مانع از بررسی و کارشناسی محل موضوع درخواست شود می توان با کمک نیروی انتظامی قرار تامین دلیل را اجرا نمود.

با توجه به جمیع توضیحات اهمیت و ارزش تامین دلیل تا حد زیادی مشخص گردید جهت طرح درخواست تامین دلیل و آگاهی از این که مسئله مورد نظر شما در قالب تامین دلیل امکان رسیدگی دارد یا خیر وکیل تامین دلیل به طور قطع بهترین راهنمای شما خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *