وکیل اهانت به مقدسات مذهبی

وکیل برای پرونده اهانت به مقدسات مذهبی : از دیر باز با به وجود آمدن زندگی جمعی حق و حقوقی برای انسانها بنا به شرایط فرهنگی و محل سکونت آنها تعریف شده است . و با گذشت زمان و تحول در سبک و نوع زندگی بشر این حقوق دست خوش تحولات زیادی شد .تا جایی که بسیاری از امور در یک دوره تاریخی حق افراد شناخته می شد از میان رفت و جای خود را به قوانین و مقررات دیگری داد. لکن آنچه در مبحث حق انسانی مهم و حائز اهمیت است حفظ ارزش انسان در کلیه قوانین است که متاسفانه در دنیای امروز هنوز هم شاهد قوانیینی هستیم که انسان را از داشتن زندگی آزاد منع می کند.

یکی از مهم ترین حقوقی که همواره مردم یک جامعه در طول تاریخ به دنبال آن بود اند حق آزادی بیان است که خود از مشخصات اصلی جامعه مدرن می باشد در کشور ما هم در اصول 23 و 24 قانون اساسی بر عدم تفتیش عقاید و حقوق مطبوعات تاکید شده است و آزادی بیان را از جمله حقوق شهروندی در نظر گرفته است . اما همچنان که حق آزادی بیان در کشور های مختلف محترم شمرده می شود در خصوص آن محدودیت هایی نیز بسته به فرهنگ و عوامل دیگر وجود دارد. از جمله این عوامل می توان به

  1. احترام به حقوق دیگران
  2. حفظ امنیت و نظم عمومی جامعه اشاره کرد.

وکیل اهانت به مقدسات مذهبی

لذا در ادامه به مبحث اهانت به مقدسات مذهبی در قانون مجازات اسلامی و عناصر این جرم توسط وکیل توهین به مقدسات مذهبی می پردازیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

عناصر جرم توهین به مقدسات مذهبی

به طور کلی در جرایم کیفری جهت اثبات جرم وجود سه عنصر قانونی ، مادی و معنوی ضروری می باشد که با بررسی مجموع شرایط ، وضعیت و اوصافی که قانون گذار برای تحقق جرم در نظر گرفته است ارتکاب متهم به جرم مورد نظر محرز می گردد.

عنصر قانونی

در قانون مجازات اسلامی آمده است چنانچه فردی به مقدسات اسلام و….اهانت کند اگر شامل حکم ساب النبی نباشد به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.

  • نکته : ساب النبی در قانون مجازات اسلامی دارای عنوان مجرمانه خاص است و مجازات آن اعدام می باشد.
  • نکته : قید هر کس در ابتدای ماده نشان از اطلاق و عمومیت داشته و به نظر می رسد علاوه بر مسلمانان غیر مسلمان را نیز شامل می شود.

عنصر مادی

در بحث قانون و مجازات کیفری اکثر جرایم با فعل مثبت قابل اثبات است اما در پاره ای از موارد ترک فعل نیز می تواند عنوان کیفری داشته و قابل مجازات باشد با توجه به قانون عنصر مادی جرم توهین به مقدسات مذهبی بایستی شامل نوشتار ، گفتار ، فعل اهانت آمیز به هر طریقی مانند : صوتی ، تصویری و …. باشد.

  • نکته 1: آنچه مهم است در جرم توهین به مقدسات مذهبی عمل متهم نباید با عنوان خاص دیگری در قانون مانند : ساب النبی پیش بینی شده باشد.
  • نکته 2: اهانت باید به صورتی باشد که توهین به امر مقدس محسوب شود.
  • نکته 3: مقدس بودن باید مورد قبول مشهور مسلمانان باشد.
  • نکته 4: مواردی که بر اساس عرف یا اجتماع در طول زمان مورد احترام قرار گرفته اند با مقدسات اسلامی متفاوت است.

عنصر معنوی

در بحث عنصر معنوی بنا بر بیان اساتید صرف ارتکاب فعل مجرمانه دلیل بر وجود عنصر معنوی نمی باشد .
در خصوص جرم توهین به مقدسات مذهبی مرتکب باید از نامشروع و غیر قانونی بودن عمل خود آگاه باشد و در قدم بعدی به

عنوان سوء نیت خاص متهم ،بایستی عمل توهین به مقدسات مذهبی را با هدف توهین مسخره و تحقیر کردن مقدسات اسلامی مرتکب شود و تنها اطلاع از مجرمانه بودن عمل کافی نیست.

با توجه به جمیع توضیحات اثبات جرم توهین به مقدسات اسلامی نیازمند آگاهی از نکات مهم در این جرم می باشد که بهتر است در صورت ارتکاب جرم مذکور با وکیل متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *