وکیل امور ثبتی در زمینه ی انواع امور ثبتی از قبیل ثبت اسناد، ثبت احوال، ، ثبت اختراع، ثبت شرکت و سایر امور ثبتی فعالیت می کند. امور ثبتی شاخه ی مهمی از حقوق را تشکیل می دهند و موضوعات بسیار وسیعی را شامل می شود. البته ناگفته نماند که بسیاری از امور ثبتی پروسه ای پیچیده دارند و برای انجام صحیح آن به دانش و تخصص حقوقی خاصی نیاز است.

معمولا امور و دعاوی ثبتی پیچیده و زمان بر هستند و انجام آنها بدون حضور وکیل متخصص دشوار خواهد بود. بسیاری از افراد تسلط کافی بر قوانین و مقررات حقوقی ندارند و در امور ثبتی با دایره ی وسیعی از قوانین مختلف مواجه خواهند شد. حتی در حوزه ی وکالت نیز نمی توان انتظار داشت که تمامی وکلای پایه یک دادگستری بر همه ی قوانین و مقررات ثبتی اشراف کامل داشته باشند. کلیه این موارد اهمیت و جایگاه وکیل امور ثبتی را بهتر و بیشتر نمایان می سازد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

وکیل امور ثبتی

نگاهی به تخصصی های وکیل امور ثبتی

امور ثبتی دایره ی گسترده ای از موارد مختلف را شامل می شود و شما می توانید موارد زیر را به او بسپارید:

  • امور ثبت اسناد و املاک
  • امور ثبت اسناد و املاک شامل موارد بسیار گسترده ای می شود. این دعاوی از دو منظر حائز اهمیت است:
  • دسته ای از این دعاوی در صلاحیت اداره ی ثبت قرار دارند.

برخی از این دعاوی در صلاحیت محاکم دادگستری قرار می گیرند.

برای مثال: در جریان ثبت اسناد و املاک شما با موضوعات حقوقی متعددی مواجه می شوید. طبیعتا دعاوی حقوقی متعددی می تواند در این مسیر به وجود بیاید و شما بایستی از طریق محاکم حقوقی آن را پیگیری نمایید. در امور ثبت اسناد و املاک پاره ای از دعاوی ثبتی ممکن است در ابتدای مسیر ایجاد گردد، مانند: تمامی دعاوی مرتبط با مرحله ی ثبت املاک و اسناد.

در ادامه و پس از انجام امور ثبتی ممکن است پاره ای از دعاوی در رابطه با سند و ابطال آن مطرح گردد. برای مثال: دعاوی اسناد مالکیت معارض و یا دعاوی افراز و تفکیک ملک را می توان در این دسته قرار داد. دعاوی مرتبط با اسناد مجعول، اسناد لازم الاجرا و بسیاری از دعاوی دیگر را نیز می توان به عنوان زیرمجموعه ی دعاوی و امور ثبت اسناد و املاک به حساب آورد.

ثبت شرکت

بازار ثبت شرکت های تجاری در سال های اخیر بسیار داغ است. برای ثبت شرکت های تجاری قوانین ایران شرایط خاصی را در نظر گرفته که ملزم به رعایت و اجرای آن هستید. وکیل امور ثبتی ضمن تسلط دقیق و کامل بر این قوانین می تواند مسیر پیش روی شما را هموار تر ساخته و کلیه ی مراحل قانونی و اجرایی ثبت شرکت ها را پیش ببرد.

ثبت برند

با توسعه و گسترش مشاغل و امور بازرگانی در سال های اخیر ثبت برند به موضوع بسیار مهمی تبدیل شده است. به دلیل آثار و تبعات حقوقی گسترده ی ثبت برند، حضور وکیل امور ثبتی برای اجرای فرایندهای حقوقی آن امری ضروریست. ناگفته نماند که ثبت برند گستره ای از قوانین و مقررات را در بر می گیرد و طبیعتا تمامی افراد بر آن اشراف ندارند.

ثبت احوال

تمامی امور مربوط به صدور و تعویض شناسنامه، تغییر نام و نام خانوادگی افراد، حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق، امور حقوقی مرتبط با تغییر سن افراد و هرگونه مساله ی حقوقی مرتبط با ثبت احوال را می توانید به وکیل امور ثبتی بسپارید.

ثبت اختراع

ثبت اختراع به ثبت هرگونه محصول و فرایندی اشاره می کند که بدیع و نو بوده و قبل از این وجود نداشته است. از نظر حقوقی ثبت اختراع نوعی امتیاز حقوقی برای مخترع ایجاد می نماید که می تواند از حقوق آن برخوردار شود. این حق انحصاری را شما می توانید به صورت حقوقی ثبت کنید و مانع از سوءاستفاده ی سایر افراد شوید.

وکیل امور ثبتی

قبل از انتخاب وکیل امور ثبتی مورد نظر خود نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • تعهد، نظم و مسئولیت پذیری برای یک وکیل حرف اول را می زند. این موضوع در تخصص های وکالت به مراتب بیشتر حائز اهمیت است.
  • صداقت و رازداری وکیل بسیار مهم است.
  • وکیل امور ثبتی بایستی اشراف و تسلط کامل بر تمامی قوانین و مقررات حوزه ی ثبتی داشته باشد و بتواند در مواقع مورد نیاز به آنها رجوع کند.
  • در دسترس بودن وکیل در مواقع ضروری و مورد نیاز بسیار مهم است. همچنین نحوه ی پاسخگویی وکیل شما و ارائه ی توضیحات در رابطه با روند دادرسی پرونده، حرفه ای بودن او را نشان می دهد.

ممکن است در نهایت برای شما این سوال به وجود بیاید که وکیل امور ثبتی را از کجا و چگونه انتخاب کنیم؟ به عبارت دیگر بهترین وکیل امور ثبتی کیست؟ شاید تبلیغات گزینه ای باشد که بیشتر افراد به آن فکر می کنند. اما عنوان بهترین وکیل امور ثبتی به شخصی تعلق می گیرد که بالاترین میزان رضایت موکلین را به خود اختصاص داده است و آمار پرونده های موفقیت آمیز قابل قبولی در کارنامه ی کاری خود دارد. همچنین میزان دانش، آگاهی، تجربه و تسلط بر قوانین و از همه مهم تر هنر دفاع را می توان به عنوان وجه تمایز یک وکیل برجسته از سایرین به حساب آورد.

فراموش نکنید که حضور وکیل امور ثبتی متخصص و باتجربه می تواند پرونده ی شما را در مسیر قانونی صحیح قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.