وکیل استرداد هدایای نامزدی + نحوه اقدام

وکیل استرداد هدایای نامزدی در زمینه ی تمامی مسائل حقوقی دوران نامزدی فعالیت می کند و پیرامون آن متمرکز است. نامزدی دورانی پیش از ازدواج افراد است که طرفین در این زمان به منظور آشنایی و تصمیم گیری قطعی برای ازدواج آماده می شوند. به عبارت دیگر دوران نامزدی پس از خواستگاری آغاز و تا قبل از عقد ادامه دارد. در این دوران مهم زوجین با یکدیگر آشنا و در این میان هدایایی نیز رد و بدل می شود. حال تصور کنید به هر دلیلی یکی از طرفین یا هر دو طرف از ازدواج منصرف شود.

در چنین شرایطی آیا از نظر حقوقی استرداد هدایای نامزدی امکانپذیر است؟

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان همراه باشید.

وکیل استرداد هدایای نامزدی

نگاهی به دوران نامزدی

دوران نامزدی جزء خاطره انگیزترین دوران های زندگی هر فردی به شمار می رود. در این دوران طرفین در تلاشند که یکدیگر را به خوبی بشناسند و برای ازدواج تصمیم گیری کنند. طبیعتا در دوران نامزدی طرفین با انگیزه های مختلفی به یکدیگر هدیه می دهند. عمده ی این هدایا به منظور ازدواج تقدیم می گردد. در نظر داشته باشید که از نظر حقوقی تعهد و قرارداد رسمی در دوران نامزدی وجود ندارد و تنها یک وعده ی شفاهی درمیان است.

استرداد هدایای نامزدی

استرداد هدایای نامزدی موضوعی است که در شریعت اسلام مورد توجه شارع قرار گرفته. بالتبع در قانون ما نیز مورد توجه قانونگذار بوده و به آن اشاره شده است. استرداد هدایای نامزدی مختص هدایای دوران خواستگاری تا قبل از عقد است. بنابراین هدایای قبل از نامزدی و پس از عقد نکاح را شامل نمی شود.

بر اساس ماده ی ۱۳۰۷ قانون مدنی:

هریک از نامزدها می توانند در صورت به هم خوردن وصلت منظور ، هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند و اگر عین هدایا موجود نباشد ، مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می شود ، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

در نظر داشته باشید که هدایای نامزدی موارد مختلفی را شامل و در حالت کلی به دو دسته ی مصرفی و غیرمصرفی تقسیم می شوند. هدایای مصرفی به مواردی اشاره می کند که به منظور مصرف شدن هدیه داده می شود و نگهداری از آنها عادتا و عرفا امکانپذیر نیست و با مصرف کردن تمام می شوند.

مانند: شیرینی و انواع و خواراکی… شما به هیچ وجه نمی توانید عین و یا مثل این قبیل هدایا مطالبه کنید و استرداد آنها از نظر قانونی امکانپذیر نیست.

شرایط و نکات مهم

استرداد و مطالبه ی هدایای نامزدی صرفا در رابطه با هدایای غیرمصرفی امکانپذیر است. هدایای غیرمصرفی به هدایایی اشاره می کند که با یک بار استفاده تمام نمی شوند و ماندگاری دارند. مانند طلا و گوشی تلفن همراه و… طبیعتا چنین هدایای از ارزش بیشتری برخوردار هستند و دلیل اصلی ارائه ی آنها وعده ی ازدواج با طرف مقابل است. در صورت بهم خوردن ازدواج مطالبه و استرداد این هدایا از نظر قانونی امکانپذیر است و می توان برای آن اقدام نمود.

در صورت تلف شدن، فروش، گم شدن و یا هرگونه از بین رفتن این هدایا می توان قیمت آن را مطالبه نمود. در چنین شرایطی فرد موظف است که قیمت هدایای مذکور را پرداخت نماید. چنانچه فرد اثبات نماید که در تلف شدن و گم شدن هدایای تقصیری نداشته است، پرداخت قیمت آنها ضروری نیست و تکلیفی نخواهد داشت.

وکیل استرداد هدایای نامزدی + مشاوره

دنیای امروز با شتابی باورنکردنی به سمت تخصص گرایی در حرکت است و رشته ی حقوق نیز از این امر مستثنی نیست. امروزه شاهد شکل گیری شاخه های تخصصی بسیاری در رشته ی حقوق هستیم که یکی از مهم ترین آنها حقوق خانواده است. در نظر داشته باشید که جزئیات قانونی زیادی در رابطه با حقوق خانواده وجود دارد که می توانید از طریق وکیل متخصص از آن آگاه شوید. حضور وکیل متخصص خانواده با تسلط کامل بر قوانین این حوزه می تواند روند دادرسی پرونده ی شما را تسهیل نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *