وکیل استرداد لاشه چک + نکات مهم

وکیل استرداد لاشه چک در سریع ترین زمان ممکن ،  چک به عنوان یکی سند تجاری مهم و پرکاربرد از جایگاه ویژه ای در روابط و معاملات تجاری افراد برخوردار است و امروزه بیشتر معاملات و مراودات تجاری افراد توسط چک صورت می پذیرد. علاوه بر این چک کاربردهای دیگری نیز دارد و در بسیاری از موارد به عنوان تضمین انجام کار ارائه می شود.

تصور کنید دارنده ی چک از نظر قانونی صلاحیت نقد کردن وجه چک را ندارد.

  • به نظر شما صادرکننده ی چک می تواند برای بازپس گیری چک خود اقدام نماید؟
  • آیا مراحل قانونی استرداد لاشه چک را می شناسید؟

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل چک همراه باشید.

نحوه اقدام برای استرداد لاشه چک

از نظر حقوقی استرداد لاشه چک به این معناست که فرد صادرکننده ی چک ادعا می کند مبلغ چکی که صادر نموده پرداخت شده است و یا به رسم امانت چک در اختیار دارنده ی آن قرار گرفته و از نظر قانونی لزومی برای نقد کردن وجه چک وجود ندارد. در چنین شرایطی دارنده ی چک بایستی ادعای استرداد لاشه چک را به اثبات برساند و از این طریق برای استرداد و باز پس گیری چک خود اقدام نماید.

وکیل استرداد لاشه چک

چک به عنوان یک سند تجاری بسیار مهم با آثار و تبعات قانونی زیادی همراه است. به طوری که صادرکننده ی چک و دارنده ی آن دارای تعهدات و وظایف قانونی متعددی هستند.

برای مثال: چنانچه چک برای تضمین انجام کاری در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد، این چک در حکم ضمانت و امانت است و نقد کردن آن توسط دارنده ی چک جایز نیست. همچنین در شرایطی که چک توسط دارنده ی آن نقد شده، نقد کردن مجدد چک از نظر قانونی امکانپذیر نخواهد بود. تمامی این شرایط به صادرکننده ی چک این اجازه را می دهد که برای استرداد لاشه چک اقدام نماید. همچنین هرگاه چک به شخص یا اشخاص دیگری منتقل گردد، می توان علیه تمامی آنها اقامه دعوی نمود.

از نظر حقوقی مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به دعاوی استرداد لاشه چک، دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت دارنده ی چک است. این دعوی در ردیف دعاوی غیرمالی قرار دارد و هزینه های دادرسی آن بر اساس دعاوی غیرمالی محاسبه می گردد.

  • با توجه به قانون جدید چک، کارمندان بانکی موظف هستند به محض صدور گواهینامه عدم پرداخت مبلغ چک، تمامی اطلاعات مربوط به چک برگشتی را در سامانه ی مرکزی به ثبت برسانند. هر گواهی دارای یک کد رهگیری مخصوص است که از طریق آن می توان اقدام نمود.
  • در صورت صدور حکم استرداد لاشه چک از سوی دادگاه صالح، از طریق صدور اجرائیه می توان آن اجرا نمود. بر اساس این اجرائیه شخص محکوم علیه موظف است که ظرف مدت زمان ۱۰ روز از تاریخ صدور اجرائیه ، اصل برگه ی چک را به واحد اجرای احکام تحویل دهد و بدین ترتیب دادرسی به پایان می رسد.
  • در نظر داشته باشید که در صورت امتناع فرد از تحویل اصل چک، دادگاه حکم ممنوعیت پرداخت وجه چک را به بانک ابلاغ خواهد کرد. همچنین امکان رفع سوءاثر چک در صورت برگشت خوردن آن نیز وجود دارد.

وکیل استرداد لاشه چک و انجام شکایت

بسیاری از دعاوی حقوقی نظیر دعوی استرداد لاشه چک به عنوان دعاوی تخصصی شناخته می شوند و روند دادرسی آن نیازمند تشریفات رسمی و قانونی همراه با تسلط بر قوانین مربوطه است. خواهان بایستی دادخواست خود را به شکل درست تنظیم نموده و به ثبت برساند. همچنین ضمیمه کردن اسناد و مدارک قانونی ضروریست. طبیعتا برای طی کردن چنین پروسه ای به دانش و آگاهی حقوقی بالایی نیاز است و حضور وکیل متخصص و باتجربه می تواند روند دادرسی پرونده ی شما را شتاب بخشد و تسهیل نماید.

  • در نظر داشته باشید که وکیل استرداد لاشه چک در وهله ی اول وکیل پایه یک دادگستری است و اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با مسائل حقوقی و کیفری دارد.
  • یک وکیل متخصص و باتجربه با تکیه بر دانش و اطلاعات حقوقی خود می تواند جزئیات و نکات حقوقی کابردی و مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.
  • برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *