وکیل استرداد فرزند

وکیل استرداد فرزند شاخه ای از تخصص های حوزه ی وکالت است که به صورت اختصاصی پیرامون دعاوی خانواده فعالیت می کند. تصور کنید قانون حضانت فرزند را برای یکی از والدین او در نظر گرفته و حق ملاقات را برای والد مقابل تعیین نموده است. حال والد مقابل از بازگرداندن و تحویل فرزند به والدی که قانونا حق حضانت فرزند با اوست، امتناع می کند و مانع آن می شود.

  • به نظر شما در چنین مواردی قانون چه راهکارهایی برای استرداد فرزند پیش بینی کرده ؟
  • در این میان نقش وکیل استرداد فرزند چیست و تا چه میزان می تواند موثر واقع شود؟

وکیل استرداد فرزند

در ادامه با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

استرداد فرزند از منظر قوانین ایران

حضانت و نگهداری از فرزند حق و تکلیفی است که به صورت مشترک برای پدر و مادر وجود دارد. حضانت به معنای عام کلمه به هرگونه مراقبت و نگهداری از کودک اشاره می کند. در برخی شرایط خاص ممکن است پدر و مادر طفل جدا از یکدیگر زندگی کنند بدون اینکه طلاقی بین آنها اتفاق افتاده باشد. در چنین شرایطی تغییر حضانت فرزند بر اساس سن او و رای دادگاه تعیین می شود. لازم به یادآوری است که حضانت فرزند دختر تا سن ۷ سالگی با مادر و از آن پس تا سن ۹ سالگی با پدر است.

در رابطه با فرزندان پسر حضانت آنها تا سن ۷ سالگی با مادر و بعد از آن تا سن ۱۵ سالگی با پدر است. فرزندان دختر و پسر پس از رسیدن به سن بلوغ از دایره حضانت خارج می شوند و حق انتخاب این که با پدر یا مادر خود زندگی کنند را دارند. مگر اینکه دادگاه به مصلحت طفل حضانت اجباری توسط یکی از والدین را علی رغم میل کودک تشخیص دهد. البته در برخی موارد مانند: طلاق توافقی والدین می توانند ترتیب دیگری برای حضانت فرزندان خود در نظر بگیرند و مانعی از این نظر وجود ندارد.

در این میان همواره برای والد مقابل حق ملاقات قانونی با کودک وجود دارد جز مواردی که این ملاقات به تشخیص دادگاه بر خلاف مصلحت کودک باشد که از آن ممانعت به عمل می آید.

هرگاه والد مقابل به هر دلیل از استرداد فرزند و تحویل او به والدی که حضانت کودک بر عهده ی اوست، خودداری نماید، عمل وی جرم است و با آن برخورد قانونی خواهد شد. این حکم قبل و بعد طلاق قابل اجراست و تفاوتی میان والد مقابل و سایر اقربا و خانواده ی طفل نظیر پدربزرگ، خواهر ، برادر و سایر خویشاوندان و منسوبین وجود ندارد. در هر صورت والد مقابل پس از ملاقات طفل موظف است کودک را به والدی که حضانت قانونی طفل با اوست، تحویل دهد.

در صورت وقوع چنین مساله ای والدی که حضانت قانونی طفل بر عهده ی او قرار دارد، در قدم اول بایستی شکایت استرداد فرزند را مطرح کرده و ادله ی قانونی مورد نیاز را ارائه دهد. با مراجعه با دفاتر خدمات قضایی می توان دادخواست استرداد طفل را تقدیم مراجع قضایی نمود.

قانون مجازات عدم استرداد فرزند را ۴۵ روز الی ۳ ماه حبس و یا جزای نقدی معادل ۱۵ تا ۳۰ میلیون ریال در نظر گرفته است. البته صدور حکم بازداشت موقت نیز امکانپذیر است.

وکیل استرداد فرزند در تهران

با توجه به روند روزافزون طلاق و جدایی در سال های اخیر موضوع حضانت و استرداد فرزند یکی از چالش های حقوقی بسیار مهم به شمار می رود. پس از جدایی موضوع حضانت فرزند در اولویت قرار می گیرد و قانون آن را به یکی از والدین واگذار می کند. موضوعی که چندان خوشایند نیست و گاه می تواند با مشکلات زیادی همراه باشد که ناگزیر راه حلی جزء مراجعه به مشاوره حقوقی خانواده ، وکیل و مراجع قضایی وجود ندارد.

وکیل استرداد فرزند یکی از تخصص های حوزه ی وکالت است که به صورت متمرکز پیرامون قوانین و موضوعات مرتبط با حضانت و استرداد فرزند شکل گرفته و فعالیت می کند. از نظر حقوقی تفاوتی میان وکلای پایه یک دادگستری وجود ندارد و شما موضوع حضانت و استرداد فرزند را می توانید به هریک از وکلای پایه یک دادگستری ارجاع دهید. اما از باب تخصص و تجربه قطعا تفاوت های مهمی وجود دارد. تجربه ی وکیلی که سال ها در زمینه ی حقوق و مسایل مرتبط با خانواده فعالیت کرده در مقایسه با وکیلی که به صورت تخصصی در زمینه ی ملک فعالیت می کند قطعا یکسان نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *