وکیل اجرت المثل ایام زناشویی + پیگیری پرونده

وکیل اجرت المثل ایام زناشویی و نکات حقوقی مهم : زندگی مشترک حقوق و تعهدات متعددی برای طرفین ایجاد می کند در این میان قانونگذار و همچنین شارع مقدس با توجه به افزایش مسئولیت و به طبع آن کاهش زمان زنان برای کسب درآمد بعد از ازدواج و همچنین برای حفظ ارزش کارهایی که یک زن در طول زندگی مشترک و برای شوهر و فرزندان خود انجام می دهد حقوق مالی زن را مورد توجه قرار داده است که از جمله آن ها اجرت المثل ایام زناشویی می باشد.

هرچند بسیاری از صاحب نظران بخش قابل توجهی از حقوق مالی زن از جمله مهریه های سنگین را مورد انتقاد قرار داده اند اما اعتراض چندانی به حقوق زن در زمینه اجرت المثل وارد نشده است چرا که عمل انسان ارزشمند است و باید پاداش و دستمزد لازم برای انجام کارهای خانه را پرداخت نمود. وکیل اجرت المثل ایام زناشویی نیز در این زمینه به دفاع از حقوق زنان می پردازد.

وکیل اجرت المثل ایام زناشویی

اجرت المثل ایام زناشویی

بسیاری از زنان زمانی که به وکیل اجرت المثل ایام زناشویی مراجعه می کنند اصلاً از حقوق خود در این زمینه آگاه نبوده و یا حداقل عنوان حقوقی این مسئله را نمی دانند اما یکی از مهم ترین حقوق زن در نظام حقوقی ایران اجرت المثل است که در صورت سقوط به نحله منجر می شود؛ درواقع زن حتی اگر به دلایل مختلف مستحق دریافت اجرت المثل نباشد قطعاً مستحق دریافت نحله خواهد بود. یعنی در هر صورت زن می تواند مبلغ خاصی را در ازای انجام کارهای خانه از شوهر خود دریافت کند. قانون در این زمینه بیان می کند:

  • چنانچه زن کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار در جامعه اجرت المثل تعلق می گیرد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرّع (غیر مجانی بودن) انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید.

همانطور که می دانید جامعه برای شغل هایی همانند: آشپزی و نظافت کردن خانه، پرستاری از کودکان و حتی برای تهیه شیرخشک و مواردی از این قبیل، شغل های خاصی را تعریف نموده و مبلغ های متفاوتی را نیز به عنوان دستمزد تعیین کرده است. با توجه به اینکه بسیاری از مردان در طول تاریخ کارهای زنان را (به علت عدم دریافت حقوق و مزایای اقتصادی) بی ارزش خوانده اند قانونگذار نیز مرد را موظف به پرداخت دستمزد این کارها به عنوان اجرت المثل ایام زوجیت نموده است.

نحوه درخواست اجرت المثل ایام زوجیت

اصولاً این درخواست به همراه درخواست متارکه یا طلاق مطرح می شود. البته می توان بنابر توافق زوجین نیز اجرت المثل را محاسبه کرده و مرد را ملزم به پرداخت آن نمود بی آنکه مسئله طلاق یا متارکه در میان باشد. برای طرح دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت بنا به مبلغ دادخواست به شورای حل اختلاف و یا به دادگاه خانواده می توان مراجعه نمود.

بهتر است پیش ازهر گونه اقدامی با وکیل اجرت المثل ایام زناشویی مشورت کرده و با توجه به راهنمایی های ایشان، درخواست خود را تکمیل نمایید.

زوج در دادگاه خانواده دو راه در پیش دارد؛ اول اینکه باید حکم صادره را پذیرفته و اجرت المثل را به همسر خود بپردازد یا اینکه اثبات کند که کارهای مورد نظر و انجام امور خانه توسط زن کاملاً تبرعی بوده است که در اینجا موظف به پرداخت نحله می شود. در واقع زن وظیفه اثبات غیرتبرعی بودن امور انجام شده را ندارد و این مرد است که اگر ادعایی خلاف ظاهر دارد باید آن را اثبات نماید. ودقیقاً به همین خاطر وکیل خانواده می تواند کمک شایانی جهت مطالبه اجرت المثل به شما نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *