نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی (+ نحوه اقدام و پیگیری)

نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی ، چطور از فروشگاه اینترنتی شکایت کنیم ؟ در صورت ارتکاب جرایم اینترنتی و سایبری امکانپذیر است و روش های مختلفی برای آن وجود دارد. با گسترش اینترنت و فضای مجازی و افزایش شمار کاربران آن، تحولات بسیار زیادی در سبک زندگی افراد رخ داده و در حال حاضر ما شاهد پدیده هایی نظیر خرید و فروش آنلاین و یا آموزش آنلاین هستیم.

با توجه به تغییرات زندگی کنونی به نظر می رسد که امور آنلاین و مجازی به مراتب بهتر و کارآمدتر هستند و از این رو با استقبال جمعی در این زمینه مواجهیم. اما در کنار تمامی مزایا و نکات مثبت این قضیه نمی توان روی تاریک آن را نادیده گرفت و متاسفانه فضای مجازی شرایط ایده آلی برای ارتکاب برخی جرایم نظیر کلاهبرداری و … دارد. به طوری که در حال حاضر آمار پرونده های مرتبط با این موضوع افزایش یافته و این روند رشد نگران کننده به نظر می رسد. این مساله در رابطه با فروشگاه های اینترنتی نیز به مراتب پررنگ تر است.

به نظر شما در صورت وقوع کلاهبرداری شکایت از فروشگاه اینترنتی امکانپذیر است؟

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

شکایت از فروشگاه اینترنتی

نگاهی به جرایم فروشگاه های اینترنتی

همه ما فروشگاه های اینترنتی را به خوبی می شناسیم و احتمالا تجربه ی خرید از آن را داریم. برخی از این فروشگاه ها نظیر دیجی کالا از اعتبار و شهرت فوق العاده ای برخوردارند و با اطمینان خاطر می توان از آن خرید کرد. با این حال فروشگاه های اینترنتی صرفا به دیجی کالا ختم نمی شود و در فضای مجازی سایت ها و پیج های زیادی تحت عنوان فروشگاه اینترنتی به چشم می خورد. طبیعتا خرید از این فروشگاه ها می تواند تجارب جالبی را برای ما رقم بزند اما این به شرطی ممکن است که از مکان معتبر و مطمئنی خرید کنیم در غیر این صورت احتمال کلاهبرداری و سرقت اینترنتی بالاست و شما در دام کلاهبرداران اینترنتی اسیر می شوید.

مراحل و نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی

اولین قدم در شکایت از فروشگاه اینترنتی حفظ خونسردی و تغییر رمز عبور کارت های بانکی است. البته شکایت از فروشگاه های اینترنتی متخلف و رسیدگی به آن از طریق مراجعه به مراجع قضایی امکانپذیر است و منعی از این نظر وجود ندارد. شما می توانید شکایت خود را در این زمینه از طریق مراجعه به دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید و ادله و مدارک مورد نیاز را در ضمیمه ی شکایت خود کنید. پرونده ی شما در دادسرای جرایم رایانه ای مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه نیاز به تحقیقات و بررسی های دقیق تری باشد، پلیس فتا نیز وارد میدان خواهد شد.

اینماد به عنوان یکی از مولفه های اعتبار و امنیت سایت های اینترنتی در ایران شناخته می شود. در صورتی که سایت فروشگاه اینترنتی مورد نظر شما دارای نماید اینماد است، می تواند با مراجعه به سایت اینماد گزارش خود را ثبت کرده و اعلام کنید.

سازمان تعزیرات حکومتی نیز به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت فروشگاه های اینترنتی شناخته می شود و چنانچه شکایتی در این زمینه وجود دارد، می توانید به صورت حضوری شکایت خود را در این سازمان مطرح نموده و پیگیری کنید.

مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده

فضای مجازی ابعاد ناشناخته ی زیادی دارد و این می تواند ارتکاب جرم را تسهیل کند. با این حال پیشرفت های تکنولوژی و وجود حمایت های قانونی بیشتر شکایت و رسیدگی به جرایم فضای مجازی را امکانپذیر ساخته و جایی برای فرار و مخفی ماندن مجرمین نیست. چنانچه قصد شکایت از فروشگاه اینترنتی را دارید، می توانید از طریق روش های قانونی مذکور برای آن اقدام نمایید.

انتخاب وکیل کلاهبرداری اینترنتی آگاه و باتجربه در این زمینه می تواند جزئیات و نکات قانونی بیشتری در اختیار شما قرار دهد و ضمن ارائه ی مشاوره حقوقی دقیق و جامع، پرونده ی شما را در مسیر درستی قرار گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *