مشاوره حقوقی برای جرم سرقت

مشاوره حقوقی سرقت : شاید یکی از قدیمی ترین جرایمی که در جامعه بشری همواره مورد نکوهش بوده، جرم سرقت و ربودن اموال دیگران است. جرم سرقت تقریباً در همه جای دنیا رواج داشته تا جایی که می توان سرقت را دروازه ورود افراد به سایر اعمال خلاف قانون دانست. به همین دلیل نیز در طول تاریخ این جرم همواره مورد توجه قانونگذاران در تمام دنیا قرار گرفته و مجازت های سنگینی برای سرقت وضع شده است.

جمهوری اسلامی ایران هم مجازت ها و عواقب سنگینی برای جرم سرقت در قانون مجازات اسلامی تعیین نموده است. تا آنجا که تحت شرایطی حکم به قطع دست نیز صادر می شود.

البته حکم قطع دست نیازمند مجموعی ای از عوامل است که تنها در صورت اجتماع آنها حکم به قطع داده می شود. در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی سرقت می توانید با بهترین وکیل کیفری تهران در ارتباط باشید.و یا در صورت مواجهه با این مشکل با وکلای متخصص در ارتباط باشید.

سرقت چیست و شامل چه مواردی می شود؟

به زبان ساده دزدیدن و برداشتن مال دیگری بدون اطلاع یا رضایت مالک را سرقت و به عامل و انجام دهنده آن سارق می گویند. سرقت جرم است و سارق مجازات خواهد شد.اما ممکن است افرادی نیز دراین میان به وقوع جرم سرقت کمک نمایند که در این صورت به عنوان معاون در جرم سرقت مجازات می شوند. سرقت در قانون مجازات به دو نوع سرقت حدی و تعزیری تقسیم گردیده است.

مشاوره حقوقی سرقت

سرقت حدی و تعزیری چیست؟

سرقت حدی، سرقتی است که میزان و مقدار مجازات آن به طور کامل و دقیق در شرع و قانون مشخص شده و قاضی نمی تواند بیش تر یا یا کمتر از آن مجازاتی برای مجرم تعیین کند. در اصطلاح حقوقی می گویند سرقت حدی مستوجب حداست.
برای وقوع سرقت حدی اجتماع شرایطی لازم است که در ادامه مشاوره حقوقی سرقت به آن می پردازیم:

 1. شی مسروق شرعاً مالیت داشته باشد.
 2. مال مسروق در حرز باشد.
 3. سارق هتک حرز نماید.
 4. هتک حرز و سرقت مخفیانه باشند.
 5. سارق پدر یا جد پدری صاحب مال نباشد.
 6. ارزش مال مسروق در زمان اخراج از حرز معادل چهار و نیم نخود طلای مسکوک باشد.
 7. مال مسروق از اموال دولتی یا عمومی و وقف عام و یا وقف بر جهات عامه نباشد.
 8. سرقت در زمان قحطی صورت نگرفته باشد.
 9. صاحب مال از سارق نزد مراجع قضایی شکایت کند. 10- صاحب مال قبل از اثبات سرقت سارق را نبخشد.
 10. مال مسروق قبل از اثبات سرقت تحت ید مالک قرار نگیرد.
 11. مال مسروق قبل از اثبات جرم به ملکیت سارق در نیاید.
 12. مال مسروق از اموال سرقت شده یا مغصوب نباشد.

نکته: سرقتی که شرایط مذکور را نداشته باشد.سرقت تعزیری نامیده می شود.

مجازات سرقت

در قانون مجازات اسلامی برای سرقت دو نوع مجازات وضع شده است

 1. اگر سرقت از نوع حدی باشد در نوبت اول مشمول مجازات قطع 4انگشت دست راست می شود. در نوبت دوم قطع پای چپ و در نوبت سوم حبس ابد و در نهایت اگر به نوبت چهارم برسد مجرم اعدام خواهد شد.
 2. در خصوص مجازت های سرقت تعزیری باید بیان کرد که سرقت های تعزیری انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط وقوع سرقت مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود.جهت روشن تر شدن موضوع به چند نمونه از انواع سرقت تعزیری اشاره خواهیم کرد.
 3. چنانچه سرقت با اسلحه انجام شود مجازات حبس 3 تا 10 سال 74 ضربه شلاق در انتظار مجرم است.علاوه بر این چنانچه در اثر استفاده از اسلحه آسیبی به دیگری وارد شود به پرداخت دیه نیز محکوم خواهد شد.
 4. کیف قابی و جیب بری من جمله جرایمی ات که در سالهای اخیر نیز بسیار گسترش پیدا کرده مجازات کیف قابی و جیب بری حبس 2 تا 5 سال و 74 ضربه شلاق است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *