مجازات شرب خمر و مصرف مشربات الکلی در قانون ایران

مجازات جرم شرب خمر :  در دین اسلام تدابیری جهت ریشه کن کردن برخی از مفاسد اجتماعی و اخلاقی در نظر گرفته شده است، شرب خمر که پیش از ظهور دین اسلام بسیار رواج داشته است از جمله این موارد می باشد. شرع اسلام با توجه به اصول روانی و روشهای مختلف از جمله تحریم نماز در حالت مستی عذاب های اخروی و … سعی در مبارزه با این مسئله نموده است.

وکیل کیفری : در قانون مجازات اسلامی تعدادی از جرایم تحت عنوان جرم حدی آمده است. به بیان ساده جرایم حدی به آن دسته از جرایم گفته می شود که مجازات و نحوه اثبات آن توسط شارع مقدس تعیین شده است . از جمله این جرایم به شرب خمر، زنا ، لواط و… می توان اشاره نمود.

در ادامه به تعریف خمر ،نحوه اثبات و مجازات آن خواهیم پرداخت برای کسب اطلاعات کامل و دقیق با وکیل شرب خمر همراه باشید.

مجازات شرب خمر

تعریف شرب خمر

همانطور که در مشاوره حقوقی شرب خمر نیز بیان داشتیم : خمر در لغت یعنی مایعی که نوشیدن آن مستی آور است و به صورت کلی هر مایع مسکر را خمر می گویند. سکر در لغت به معنی بند آوردن و بسته شدن مجرای آب است . در واقع سکر به معنی حالتی است که بین انسان و عقل او عارض می شود و برای هر چیز که مست کننده باشد استعمال می شود.

حال شرب خمر به معنای نوشیدن مشروبات الکلی و سکر آور از هر نوع آن تعریف می شود .در واقع هیچ گونه تفاوتی بین شراب انگور، شراب خرما و یا کشمش وجود ندارد و در کتب فقهی واژه خمر شامل هر نوع مسکری می شود .

در نتیجه آنچه که جنس آن مست می کند حتی خوردن یک قطره آن بر اساس دین اسلام حرام و نا مشروع است.

راه های اثبات حد شرب خمر

الف) اقرار

چنانچه فردی که مسکر نوشیده است عاقل ، بالغ، مختار و آزاد باشد و دو بار بر نوشیدن خمر نزد حاکم ( قاضی) اقرار نماید حد شرب خمر بنا به متون فقهی و قانون مجازات اثبات می گردد.

ب) شهادت

اگر دو شاهد که واجد شرایط شهادت شرعی و وحدت در موضوع شهادت هستند نزد حاکم شهادت دهند حد شرب خمر اثبات می گردد.

نکته: بر اساس قانون در خصوص جرم شرب خمر در صورتی که متهم قبل اثبات جرم توبه کند و ندامت و اصلاح او برای قاضی محرز شود حد از او ساقط می شود.

نکته: هرگاه شخصی جهت نجات جان از مرگ یا برای درمان بیماری سخت به مقدار ضرورت شراب بخورد محکوم به حد نخواهد شد.

حد شرب خمر چیست؟

بر اساس قانون مجازات اسلامی مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند موجب هشتاد ضربه شلاق می شود.

نکته : در مورد افراد غیر مسلمان تنها در صورت تظاهر به مصرف مسکر، محکوم به حد شرب خمر می گردند.

مجازات تکرار حد شرب خمر چیست؟

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد در خصوص جرایم حدی در دین اسلام سخت گیری هایی وجود دارد که هدف آن حفظ جامعه اسلامی از هر نوع عمل ناصواب می باشد در مورد شرب خمر نیز اگر فردی چند بار شرب مسکر نماید و بعد از هر بار حد بر او جاری شود ، در مرتبه سوم اعدام می گردد.

نکته: اگر کسی مکرراً شرب خمر کند و بین دفعات مذکور حدی جاری نشده باشد برای مجموع آنها یک حد جاری خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *