فرار از صحنه تصادف و تبعات آن

فرار از صحنه تصادف از موضوعاتی است که می تواند عواقب قانونی بسیاری برای فرد به همراه داشته باشد و امکان مجازات و پیگیری قانونی آن وجود دارد. عواملی نظیر ترس و بی مسئولیتی در کنار بروز تصادفات رانندگی می تواند حوادث تلخی را رقم بزند. همواره به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی فرار گزینه ی مناسبی نیست و چه بسا که حضور و ماندن شما در صحنه ی تصادف می تواند با تخفیف مجازات برای شما همراه باشد. در ادامه با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

فرار از صحنه تصادف

فرار از صحنه تصادف به متواری شدن راننده در حین تصادفات رانندگی اشاره می کند. در این رابطه شدت تصادف و صدمات تأثیری در آن ندارد و در هر صورت فرار تلقی می شود. البته شدت تصادف در میزان مجازات فرد متخلف تأثیرگذار خواهد بود. تصادفات رانندگی به تصادفات جرحی و تصادفات غیرجرحی تقسیم بندی می شوند. تصادفات جرحی با آسیب های بدنی همراه هستنند، اما در رابطه با تصادفات غیرجرحی هیچگونه آسیب و صدمات بدنی به چشم نمی خورد و عمدتا خسارات مالی مطرح است.

فرار از صحنه تصادف

نکته ای که حائز اهمیت است در رابطه با فرار راننده در تصادفات غیرجرحی عنوان مجرمانه ای وجود ندارد. یعنی شکایت کیفری از راننده امکانپذیر نیست و صرفا می توان مطالبه ی خسارت را مطرح نمود. عنوان مجرمانه فرار از صحنه تصادف تنها در شرایطی صدق می کند که تصادفات جرحی مطرح گردد. یعنی به واسطه ی تصادف فرد یا افرادی با صدمات بدنی مواجه شوند و یا فوت کنند. چنین موضوعی می تواند شکایت کیفری از راننده ی متواری را امکانپذیر ساخته و رسیدگی به پرونده آغاز می گردد.

اگر با راننده ای مواجه شدید که از صحنه ی تصادف متواری گردید، بهتر است در اولین اقدام آرامش و خونسردی خود را کاملا حفظ کنید. مؤثرترین قدم به خاطر سپردن مشخصات ماشین و راننده ی متواری است. بهتر است در اولین فرصت آن را یادداشت کرده و یا با موبایل خود عکس بگیرید. این می توان مدرکی معتبر و مؤثر برای پیگیری های قانونی فرار از صحنه تصادف باشد.

سپس بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و تقاضای کمک فوری کنید. اقدام بعدی تماس با پلیس ۱۱۰ و گزارش موضوع است. مأمورین و پلیس راهنمایی و رانندگی و راهور بلافاصله در محل تصادف حاضر می شوند و برای کشیدن کروکی و تنظیم صورتجلسه اقدام می کنند. بهتر است در این مرحله جزء به جزء وقایع را برای آنها تعریف کنید.

بستگان درجه یک یا خود شخص آسیب دیده می توانند شکایت خود را در این زمینه مطرح کنند. شخص آسیب دیده برای بررسی و معاینات دقیق تر به بیمارستان یا حسب مورد به پزشکی قانونی منتقل می شود. گزارش بیمارستان و پزشک قانونی همراه با گزارش اورژانس ضمیمه ی پرونده خواهد شد.

مجازات فرار از صحنه تصادف

وکیل کیفری : در رابطه با مجازات فرار از صحنه تصادف موضوع از دو جهت قابل بررسی است. در رابطه با تصادفات غیرجرحی راننده ی زیان دیده می تواند از طریق پلاک و مشخصات خودروی متواری برای دریافت خسارت اقدام نماید. اما در مورد تصادفات جرحی موضوع از جهت کیفری قابل رسیدگی خواهد بود. چنین موضوعی از دید قانون مجازات اسلامی جرم تلقی می گردد و مجازات هایی نظیر پرداخت دیه به همراه دارد.

بر اساس ماده ی ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده): هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌ متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌ محکوم می‌شود.

همچنین در ماده ی ۷۱۵ این قانون مقرر گردیده: هر گاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب مرض جسمی یا دماغی که غیر قابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می‌دهد یا تغییر شکل دائمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنین شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می‌شود.

چنانچه تصادف رانندگی منجر به فوت گردد، راننده ی متواری در حکم اقدام به قتل شبه عمد شناخته می شود. البته متذکر می شویم که قصاص و اعدام برای او متصور نیست.

با توجه به ماده ی ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده): هر گاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مامورین انتظامی از‌ این کار خودداری کند. و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در‌مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد. دادگاه نمی‌تواند در مورد این ماده اعمال کیفیت مخففه نماید.

این ماده دو تبصره ی بسیار مهم دارد.

تبصره ی ۱ –

راننده در صورتی می‌تواند برای انجام تکالیف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به‌مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد

تبصره ی ۲ –

در تمام موارد مذکور هر گاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و یا مامورین مربوطه را از واقعه آگاه کند و یا به‌ هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف آلام مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را درباره او رعایت خواهد نمود.

متذکر می شویم که مواردی از قبیل مست بودن راننده، سرعت غیرمجاز، رانندگی بدون گواهینامه، عبور و تردد در مکان های ممنوع و نقص مکانیکی خودرو می تواند از موجبات تشدید مجازات در رابطه با فرار از صحنه تصادف به شمار رود.

ارائه مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده

تصادفات رانندگی به خصوص در شرایطی که منجر به صدمات شدید بدنی و فوت می گردد می تواند شرایط بسیار دشواری را پیش روی افراد قرار دهد و به فرار از صحنه تصادف منجر گردد. اما بهتر است بدانید که فرار گزینه ی مناسبی نیست و امکان شکایت و پیگیری قانونی برای طرف مقابل وجود دارد. در چنین وضعیتی خودروی راننده ی متواری در هر نقطه ای از کشور که رؤیت شود توقیف می گردد و مجازات های مربوطه اعمال خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با فرنیان فر  وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *