شکایت از مهدکودک (شرایط و نکات مهم)

شکایت از مهدکودک از طریق ثبت شکایت در سامانه ی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک امکانپذیر است. مهدکودک را می توان به عنوان یکی از بهترین و عالی ترین نهادهای آموزشی و تربیتی در زمینه ی تعلیم و تربیت کودکان به حساب آورد. علاوه بر این مهدکودک فضایی ایده آل و مناسب برای نگهداری از کودکان است که ساعاتی از روز را در آنجا سپری می کنند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که فضای مهدکودک و کارکنان و مربیان آنجا از صلاحیت اخلاقی و قانونی لازم و کافی برای انجام این امر برخوردار باشند.

با این حال ممکن است گاها شاهد بروز تخلفات و جرایمی از سوی مهدکودک ها باشیم که در چنین شرایطی قانون راهکارهایی به منظور شکایت از مهدکودک در نظر گرفته است.

 • آیا از شرایط و چگونگی شکایت از مهدکودک اطلاعی دارید؟

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

شکایت از مهدکودک در چه شرایطی امکانپذیر است؟

هرساله افراد بسیاری از جمله والدین شاغل برای ثبت نام کودک خود در مهدکودک ها اقدام می نمایند. در حقیقت مهدکودک فضایی برای نگهداری و مراقب از فرزند خردسال آنها به شمار می رود که در کنار آن تربیت و آموزش کودک نیز مورد توجه قرار می گیرد. نگهداری از کودک در چنین فضایی با چالش های زیادی مواجه است و نگرانی های بسیاری را به همراه دارد.

چطور از مهد کودک شکایت کنیم ؟

برخورد مناسب مربیان، نحوه ی مراقبت و نگهداری از کودک، فضای مهدکودک، اخلاق پرسنل، وضعیت بهداشت، امکانات رفاهی، غذای سالم و مقوی و توجه به رفتار کودکان از جمله مواردی است که قبل از ثبت نام برای والدین مهم است.

از طرف دیگر مهدکودک ها در رتبه بندی های متفاوتی قرار دارند و حسب مورد امکانات مختلفی ارائه می دهند که این امر با شهریه آنها ارتباط مستقیم دارد. با این حال انتظار می رود که تمامی مواردی که پیشتر ذکر کردیم در حد متعادل و مناسب در محیط همه ی مهدکودک ها وجود داشته باشد و والدین بتوانند با آسودگی خاطر فرزند خود را به آنجا بسپارند.

مهدکودک یکی از نهادهایی است که در گذشته زیر نظر سازمان بهزیستی قرار داشت و نظارت های بسیار جدی و دقیقی بر آن اعمال می شد. در حال حاضر و به دنبال مصوبه ی اخیر دولت، فعالیت مهدکودک ها و نظارت بر آن به عنوان بخشی از وظایف سازمان آموزش و پرورش کشور شناخته شد. به این معنا که تمامی سیاست های آموزشی و تربیتی سازمان آموزش و پرورش در کودکستان ها جریان دارد و سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به عنوان مجری و ناظر اصلی شناخته می شود.

بازرسان سازمان دائما در حال بررسی وضعیت مهدکودک ها هستند و به همین دلیل دریافت مجوز مهدکودک به آسانی امکانپذیر نیست. افراد پس از طی مراحل مختلف و تایید صلاحیت موفق به دریافت این مجوز می شوند و همین امر احتمال حضور افراد فاقد صلاحیت را به حداقل میزان ممکن می رساند. با این حال احتمال بروز تخلف و جرم از سوی مهدکودک ها و پرسنل آنها چندان دور از ذهن نیست و با مشاهده ی هر یک از موارد زیر می توانید برای شکایت از مهدکودک اقدام نمایید.

موارد مهم در شکایت از مهد کودک

 • · بی ادبی، توهین و بدرفتاری با کودک
 • · مشاهده ی آثار خشونت فیزیکی و ضرب و شتم کودک
 • · قصور در انجام وظایف مربی گری از سوی مربیان
 • · ارائه ی محتوای آموزشی نامناسب از سوی مربی
 • · تهدید و ترساندن کودک
 • · غذای ناسالم و غیربهداشتی
 • · محیط غیربهداشتی مهدکودک
 • · عدم دسترسی کودک به آب سالم
 • · شرایط نامناسب فضای مهدکودک ( عدم وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب، عدم تهویه، عدم نظافت و … )
 • · عدم مراقبت و نگهداری از کودک
 • · عدم رسیدگی پزشکی در صورت نیاز ( برای مثال دکتر مصرف دارویی را در ساعات خاص برای کودک تجویز نموده و مربیان مهدکودک در این مساله قصور و کوتاهی نشان داده اند. )
 • · عدم توجه به نظرات و انتقادات والدین
 • · عدم نظارت بر رفتار کودکان با یکدیگر در محیط مهدکودک
 • · شهریه ی مازاد
 • · عدم رعایت شرایط قراردادی
 • · کادر غیرحرفه ای و فاقد صلاحیت اخلاقی

شما به عنوان والدین کودک و یا فردی که ناظر بر تخلف بوده می توانید برای ثبت شکایت از مهدکودک اقدام نمایید.

نحوه ثبت شکایت از مهدکودک

همانطور که پیشتر اشاره کردیم سازمان آموزش و پرورش و سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به عنوان نهادهای رسمی نظارت بر عملکرد مهدکودک ها شناخته می شوند. شما برای ثبت شکایت از مهدکودک می توانید با مراجعه به سامانه ی اینترنتی eservices.smttk.gov.ir

شکایات خود را ثبت نموده و تخلفات خود را در این زمینه گزارش کنید. شما از قسمت خدمات عمومی سایت می توانید به گزینه ی ثبت شکایت دسترسی داشته باشید. پس از اتمام مراحل ثبت شکایت، شکایت شما در سیستم ثبت و بازرسان و ناظران سازمان رسیدگی به شکایت را آغاز می نمایند.

نحوه ثبت شکایت از مهدکودک

در نظر داشته باشید که این سامانه صرفا مختخص به موارد تخلف است و چنانچه جرمی رخ داده باشد شما بایستی شکایت خود را با مراجعه با دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایید.

ارائه مشاوره حقوقی

علی رغم وجود مقررات دقیق و نظارتی که بر عملکرد مهدکودک و مربیان آن وجود دارد، گاها شاهد نارضایتی از عملکرد مهدکودک ها و یا بروز تخلفات از سوی آنها هستیم و در مقام والدین کودک این حق قانونی برای همه وجود دارد که گزارشات و شکایات خود را در این زمینه ثبت نماییم. البته متذکر می شویم که در صورت وقوع جرم و ثبت شکایت شما یک پرونده ی کیفری پیش رو دارید.

مسیر متفاوتی که مستلزم انجام تشریفات قانونی و رسمی خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که به منظور دستیابی به یک نتیجه ی موفقیت آمیز و رضایت بخش در این مسیر، با یک وکیل متخصص و باتجربه در این امر مشاوره نموده و دفاع از پرونده ی خود را به او بسپارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با وکیل فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *