سوءپیشینه کیفری را چگونه پاک کنیم؟

سوءپیشینه کیفری را چگونه پاک کنیم؟ پاک کردن سوءپیشینه کیفری برای افرادی که به دنبال استخدام در نهادها و سازمان های دولتی هستند، بسیار حائز اهمیت است. سوءپیشینه کیفری شامل لیست سوابق و محکومیت های کیفری هر فرد می باشد که برای مدت زمان مشخصی به عنوان سوءپیشینه کیفری در نظر گرفته می شود. طبیعتا در صورتی که این سوابق برای همیشه باقی بماند، می تواند برای شهروندان مشکلاتی را ایجاد و محدودیت های فراوانی برای افراد به وجود می آورد. از این رو قانون ظرف مدت زمان مشخصی آن را پاک کرده و سوابق فرد را سفید می کند. به نظر شما از چه طریقی بایستی برای پاک کردن سوءپیشینه افراد اقدام نمود؟ در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

سوءپیشینه کیفری به چه معناست؟

همه ی ما به خوبی می دانیم که هدف اصلی از اعمال مجازات های کیفری اصلاح مجرمین و بازگشت آنها به آغوش جامعه است. به عبارت دیگر در ورای تمامی مجازات های کیفری نوعی بازدارندگی نهفته است که به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته می شود. از همین رو ممکن است با طیف وسیعی از مجازات های کیفری مواجه شویم که بخشی از آنها به عنوان مجازات اصلی و بخش دیگر به عنوان مجازات های تکمیلی و تبعی شناخته می شوند. سوءپیشینه کیفری در ردیف مجازات های تبعی قرار می گیرد و به این مفهوم اشاره می کند که لیست سوابق محکومیت های کیفری قطعی افراد که در رابطه با جرایم عمدی لحاظ شده ، در پرونده ی کیفری آنها باقی می ماند و در سیستم قضایی کشور ثبت می گردد. این لیست که به گواهی سوءپیشینه معروف است می تواند افراد را پس از پایان دوران محکومیتشان با برخی محدودیت های اجتماعی و حقوق اجتماعی مواجه نماید. در واقع این ادامه ی مجازات های فرد است که قانونگذار به منظور تاکید بر اصل بازدارندگی مجازات ها در نظر گرفته. سوءسابقه کیفری نیز مترادف همین مفهوم است.

سوءپیشینه کیفری را چگونه پاک کنیم؟

سوءسابقه کیفری مختص تمامی جرایم نیست و ناظر به برخی جرایم خاص است که مدت زمان آن مشخص می باشد و پس از پایان مدت زمانی که قانون در نظر گرفته، اثرات آن از بین رفته و به اصطلاح بلااثر خواهد شد.

شخصی که برای او سوءپیشینه کیفری لحاظ گردیده از برخی حقوق اجتماعی نظیر نامزد شدن و یا شرکت در انتخابات، انتخاب به عنوان اعضای هیئت مدیره ی شرکت های دولتی، استخدام در نهادها، ادارات و سازمان های دولتی و سایر موارد مشابه محروم خواهد بود.

بر اساس ماده قانون ۲۵ مجازات اسلامی : محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می کند

  • در ادامه به مدت زمان اعمال سوءپیشینه کیفری در رابطه با جرایم مختلف خواهیم پرداخت: ( در نظر داشته باشید که تمامی این موارد بایستی به محکومیت قطعی فرد منجر گردد.)
  • هرگاه شخصی جرمی مرتکب شود که حکم قطعی آن سالب حیات ( اعدام و قصاص) و یا حبس ابد است برای مدت زمان هفت سال از تاریخ توقف اجرای حکم، سوء سابقه کیفری برای فرد لحاظ می گردد.
  • در شرایطی که شخص به مجازات هایی نظیرقطع عضو و یا قصاص عضو محکوم گردد، سوء سابقه کیفری او، سه سال پس از اجرای حکم ادامه دارد. این صرفا در شرایطی است که میزان دیه ی تعیین شده برای او، بیشتر از نصف دیه کامل باشد.
  • سوءسابقه کیفری افرادی که به شلاق حدی محکوم گردیده اند، مدت زمان دو سال در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که شلاق تعزیری مد نظر قانون گذار نیست.
  • افرادی که به قصاص عضو محکوم گشته اند، در صورتی که دیه جنایت، نصف دیه کامل و یا کمتر از نصف دیه باشد، مدت دو سال سوء سابقه کیفری در نظر گرفته شده.
  • در رابطه با مواردی که شخص به نفی بلد و یا حبس تا درجه چهارم محکوم گردیده است برای مدت زمان سه سال سوء سابقه کیفری فرد آغاز می گردد.
  • هرگاه فردی محکوم به حبس درجه پنجم باشد، دو سال سوء پیشینه کیفری برای او در نظر گرفته می شود. حبس درجه پنج، به حبسی اشاره دارد که مدت زمان آن، بیش از دو سال تا پنج سال است.

پاک کردن سوءپیشینه کیفری

همانطور که مشاهده کردید در رابطه با برخی محکومیت های قطعی کیفری، دو الی هفت سال سوءپیشینه کیفری در نظر گرفته می شود. این بدین معناست که پس از گذشت مدت زمان مذکور سءپیشینه کیفری و سوابق کیفری فرد پاک می شود و به اصطلاح مجازات تبعی او نیز به پایان می رسد. در این مرحله با ارائه ی مدارک لازم می توان برای پاک کردن سوءپیشینه کیفری فرد اقدام نمود. البته در حال حاضر بیشتر موارد سوءپیشینه به صورت خودکار پاک می شود و نیاز به اقدام خاصی نیست. البته اطلاعات فرد برای همیشه در سیستم قضایی کشور بایگانی می گردد.

برای پاک کردن سوءپیشینه کیفری افراد مهم ترین شرط، گذشت مدت زمانی که است که قانون در نظر گرفته. بنابراین زودتر از موعد قانونی و قبل از سپری شدن مدت زمان قانونی نمی توان برای پاک کردن سوءپیشینه اقدام نمود. این مدت زمان از دو الی ۷ سال بسته به جرم ارتکابی متغیر است. برای مثال: پاک کردن سوءپیشینه در رابطه با جرایم تعزیری درجه ۵ صرفا در شرایطی امکانپذیر است که دو سال تمام از پایان دوران محکومیت فرد گذشته باشد. شرط مهم دیگری که وجود دارد، عدم ارتکاب جرم و یا تخلف از سوی فرد در مدت زمان مذکور است.

ارائه مشاوره حقوقی با وکیل فرنیان فر

همانطور که متوجه شدید سوءپیشینه کیفری به عنوان یک مجازات تبعی اثرات بازدارندگی فراوانی دارد و طیف وسیعی از محرومیت های اجتماعی را برای افراد ایجاد می نماید. در حال حاضر بسیاری از شرکت و سازمان های خصوصی و دولتی برای استخدام کارمندان خود شرط ارائه ی گواهی عدم سوءپیشینه را در نظر می گیرند. استعلام سوءپیشینه کیفری از طریق سامانه ی اینترنتی عدل ایران امکانپذیر است.

بنابراین اگر مرتکب جرمی شده اید که به محکومیت قطعی رسیده است، با گذشت ۲ الی ۷ سال بسته به نوع جرم ارتکابی سوءپیشینه ی کیفری شما سفید می شود اما جرم ارتکابی بخشی از سوابق کیفری شما برای همیشه بایگانی خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *