حکم جلب سیار + شرایط صدور و پیگیری

حکم جلب سیار این امکان را فراهم می سازد که فرد مورد نظر را بتوان در هر زمان و مکانی بازداشت نمود. حکم تصمیمی قضایی است که از سوی دادگاه اخذ شده و لازم الاجرا تلقی می گردد. اهداف متعددی برای صدور حکم جلب سیار وجود دارد. صدور حکم جلب سیار گاه به منظور اجرای حکم مورد نظر دادگاه صورت می پذیرد. در برخی موارد نیز این حکم به منظور انجام تحقیقات تکمیلی مد نظر دادگاه صادر می گردد.

در رابطه با حکم جلب سیار کلانتری نقشی مهم ایفا می نماید. چرا که حکم جلب سیار به تمامی کلانتری ها ارجاع داده می شود و بدین ترتیب برای دستگیری و بازداشت فرد مورد نظر اقدام می گردد.

شما چقدر با نحوه ی صدور حکم جلب سیار آشنایی دارید ؟

حکم جلب سیار در چه مواقعی صادر می شود ؟

حکم جلب سیار در مرحله ای صادر می گردد که پس از بررسی های مورد نیاز دادگاه فردی را محکوم شناخته و در صدد بازداشت او می باشد. به عبارت دیگر هرگاه در روند رسیدگی به پرونده ، دادگاه شخص خاصی را مجرم شناخته و یا مدارکی دال بر مختوم بودن پرونده وجود داشته باشد حکم جلب سیار صادر می گردد. عمده موارد صدور جلب سیار در رابطه با دعاوی کیفری می باشد . با این حال در رابطه با پرونده های حقوقی به خصوص در رابطه با پرونده های مالی نیز امکان صدور حکم جلب سیار وجود دارد.

حکم جلب سیار

به طور کلی حکم جلب به دو نوع عادی و سیار تقسیم بندی می شود. اهداف و ساز و کار متفاوتی برای هر یک از این دو نوع حکم جلب وجود دارد. گاه تحقیقات پرونده به پایان رسیده و دادگاه به دنبال شخص خاصی می گردد. در این صورت اگر شخص مورد نظر در دسترس نبود و یا به هر نحوی متواری بود می توان از طریق صدور حکم جلب سیار برای دستگیری او اقدام نمود.

گاها نیاز به تحقیقات و بررسی های بیشتری وجود دارد و حضور شخص خاصی در دادگاه مد نظر است. چنانچه دسترسی به این شخص از طرق معمول امکانپذیر نباشد و یا امکان دسترسی به او وجود نداشته باشد از طریق صدور حکم جلب سیار می توان وی را فراخواند.

لازم به ذکر است که در رابطه با دعاوی کیفری صدور حکم جلب سیار بدون تشریفات قانونی می باشد و در کوتاه ترین زمان ممکن صادر می گردد. هدف از صدور جکم جلب در چنین پرونده هایی دستگیری فردی خاص برای حضور در دادگاه می باشد.

حکم جلب سیار در دعاوی حقوقی

در رابطه با دعاوی حقوقی صدور حکم جلب سیار در مواردی همچون مطالبه ی مهریه، چک برگشتی ، سرقت ، کلاهبرداری و اختلافات مالی امکانپذیر می باشد. بدین منظور ابتدا اظهارنامه ای برای فرد ارسال می گردد و چنانچه اثربخش نبود طرح شکایت آغاز می گردد. در این مرحله دو حالت زیر را باید در نظر گرفت :

  • در صورتی که اموال و دارایی های فرد برای پرداخت بدهی او کافی باشد که مطابق قانون اقدام می گردد.
  • در صورتی که اموال و دارایی های فرد برای پرداخت بدهی او کافی نباشد و یا اساسا اموالی وجود نداشته باشد قرار جلب فرد صادر می گردد. اما بایستی در نظر داشت که پرونده به مرحله ی اجرای حکم رسیده باشد . یعنی حکم نهایی پرونده صادر شده باشد. سپس می توان برای قرار جلب فرد مورد نظر اقدام نمود.

نگاهی تفاوت های حکم جلب عادی و سیار

در رابطه با تفاوت های حکم جلب عادی و سیار بایستی متذکر گردید، حکم جلب عادی مختص شرایطی می باشد که آدرس و مشخصات محل سکونت شخص مورد نظر برای خواهان و یا دادگاه محرز است. به عبارت دیگر خوانده در دسترس قرار دارد.  اما در صورتی که از شخص مورد نظر که دادگاه خواهان احظار او می باشد ( خوانده )  آدرسی در دست نبود و یا شخص مورد نظر متواری بود، دادگاه ناگزیر از صدور حکم جلب سیار می باشد.

در چنین شرایطی مشخصات حکم جلب سیار برای تمامی مراجع قضایی و کلانتری ها ارسال می گردد تا همکاری های لازم در زمینه ی دستگیری و بازداشت متهم انجام گردد.

مشاوره حقوقی حکم جلب سیار

هدف نهایی از صدور حکم جلب سیار خاتمه دادن به دادرسی و در نهایت مختومه اعلام کردن پرونده می باشد. به عبارت دیگر صدور حکم جلب سیار می تواند به دعاوی پایان بخشد و ساز و کاری به همراه دارد که در احقاق حقوق تضییع شده ی خواهان بسیار مؤثر است. حکم جلب سیار می تواند با ابعاد حقوقی متعددی همراه باشد و معمولا به عنوان آخرین راه حل در دادگاه مطرح می شود.

حضور یک وکیل کیفری متخصص می تواند شما را با ابعاد و جزئیات حقوقی بیشتری آشنا سازد و پرونده ی شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برساند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *