الزام به انجام تعهد پیش فروشنده

الزام به انجام تعهد پیش فروشنده : یکی از مهمترین دعاوی که در مراجع حقوقی مطرح می شود و ناشی از تعهدات قراردادی است الزام به انجام تعهد پیش فروشنده می باشد. موضوع این دعوی شاید در وهله اول کمی تعجب برانگیز باشد اما با توجه به قانونی بودن پیش فروش آپارتمان و یا هر نوع کالایی که قرار است در آینده به پیش خریدار تحویل گردد.

بنابراین یکی از انواع الزامات قراردادی نیز می تواند الزام به انجام تعهد پیش فروشنده باشد. در ادامه این مبحث را به صورت تفصیلی تشریح خواهیم نمود ، با وکیل فرنیان فر همراه باشید..

الزام به انجام تعهدات قراردادی

همه قراردادها حاوی تعهدات مختلفی هستند که در مقابل حقوق و مزایای خاصی برای طرفین قرارداد ایجاد می کند. در واقع زمانی که یک قرارداد تنظیم می شود اصل بر این است که تعهدات خاصی در آن درج گردد و حقوق هر کدام از طرفین نیز به صورت کاملاً واضح مشخص شود در غیر این صورت قرارداد یک برگه بی ارزش قلمداد می شود و نیازی به تحریر یا انعقاد آن نیست.

الزام به انجام تعهد پیش فروشنده

الزام ناشی از تعهدات مندرج در یک قرارداد کاملاً قانونی و رسمی است و باید توسط متعهد علیه محترم شمرده شود در غیر این صورت وارد پروسه دیگر در قالب اظهارنامه و دعوی الزام به انجام تعهد می شویم. در خصوص الزام به انجام تعهد پیش فروشنده نیز با چنین مسئله ای روبرو هستیم.

اظهارنامه الزام به انجام تعهد پیش فروشنده

اظهارنامه یک مرحله قبل از تنظیم دادخواست و به جریان افتادن دعوی در مراجع صالح است بدین معنا که متعهد له (پیش خریدار) باید طی یک اظهارنامه، درخواست خود را مبنی بر الزام به انجام تعهد توسط متعهد علیه (پیش فروشنده) به آدرس وی ارسال نماید.

اگر پیش فروشنده که در اغلب موارد پیش فروشنده چند واحد آپارتمان یا مهندس سازنده یک ساختمان است نسبت به اظهارنامه دریافتی بی اعتنا باشد آن زمان است که می توانید برای طرح دعوی الزام به انجام تعهد پیش فروشنده اقدام نمایید.
شما باید اظهارنامه را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تنظیم و ارسال نمایید. در این برگه باید مهلت زمان مناسبی در نظر بگیرید تا پیش فروشنده برای اجرای تعهدات آماده شده و نسبت به تکمیل تعهدات قراردادی همت گمارد.

دعوی الزام به انجام تعهد پیش فروشنده

برای طرح دعوی بهتر است در ابتدا با یک وکیل ملکی یا قراردادی مشورت کنید و حتی الامکان انجام امور را به ایشان محول نمایید. در مرحله اول باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و دادخواست خود را مبنی بر الزام به انجام تعهد مطرح نمایید. اگر هم در مرحله اول مبادرت به گرفتن وکیل ملکی نموده اید دیگر نیازی به حضور شما در دفتر خدمات الکترونیک قضایی نیست و وکیل شما به این امور در محدوده وکالت نامه رسیدگی می کند.

مرجع صالح برای رسیدگی به دادخواست الزام به انجام تعهد

در اینجا با دو قاعده از قواعد آیین دادرسی مدنی مواجه هستیم. در آیین دادرسی مدنی آمده است که مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی ناشی از قراردادها، دادگاه محل وقوع عقد یا دادگاهی است که طرفین در قرارداد مربوطه برای رسیدگی به دعاوی تعیین نموده اند. حال در یک قاعده دیگر شاهد تعیین دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول برای دعاوی مربوط به این اموال هستیم. البته در اغلب موارد نیز قرارداد اولیه در محلی تنظیم می شود که محل وقوع مال غیرمنقول می باشد.

در این خصوص باید دادگاه محل تنظیم قرارداد یا دادگاهی که توسط طرفین در قرارداد اولیه به تراضی تعیین شده است را صالح به رسیدگی بدانیم اما اگر موضوع معامله یک ملک غیرمنقول باشد دادگاه محل وقوع همین ملک برای رسیدگی به دعوی الزام به انجام تعهد پیش فروشنده صلاحیت رسیدگی خواهد داشت.

صدور رای و اجرای آن

دادگاه از طرفین دعوت می کند تا برای ادای توضیحات در برابر مقام قضایی حاضر شوند. در خصوص این دعوی و در اغلب موارد شاهد صدور رای به نفع خواهان و کسی هستیم که شرایط قرارداد حکم می کند تا پیش فروشنده نسبت به اجرای تعهدات آن اقدام نماید. زمانی که رای صادر می شود به یکی از طرق ذیل می توان رای دادگاه را اجرایی نمود:

  • وادار نمودن پیش فروشنده بر اجرای تعهدات ناشی از قرارداد
  • انجام تعهدات توسط پیش خریدار به هزینه پیش فروشنده
  • انجام تعهدات توسط شخص ثالث
  • فسخ قرارداد و اخذ خسارات ناشی از عدم اجرای تعهدات
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *