استعلام ممنوع الخروجی و ۵ دلیل آن

استعلام ممنوع الخروجی را از کجا باید بگیریم ؟ یکی از مهم ترین چالش های افراد زمان خروج از کشور می باشد و به دلایل متعددی فرد ممکن است ممنوع الخروج گردد. البته ممنوع الخروجی به دلایل مهمی نیاز دارد و به راحتی نمی توان هر شخصی را ممنوع الخروج نمود. در ادامه به علل و دلایل ممنوع الخروجی افراد خواهیم پرداخت و راهکارهای استعلام ممنوع الخروجی را بررسی خواهیم کرد. با وکیل فرنیان فر همراه باشد.

ممنوع الخروجی به چه معناست و چه تبعاتی برای فرد به همراه دارد؟

تصور کنید یک سفر خارجی مهم در پیش دارید و مدت زمان زیادی برای آن برنامه ریزی کرده اید. رزرو بلیط ، هتل، اخذ ویزا و هزینه هایی که انجام داده اید را در نظر داشته باشید و منتظر هستید که مهر پاسپورت شما زده شود و از گیت عبور کنید. اما ناگهان به شما اطلاع می دهند که ممنوع الخروج شده اید و حق خروج از کشور را ندارید.

در حقیقت ممنوع الخروجی راهکاریست که قانون برای شرایط بسیار خاص پیش بینی کرده و از این طریق در صدد بوده که برای برخی افراد محدودیت هایی اعمال نماید.

استعلام ممنوع الخروجی و 5 دلیل آن

طبیعتا خروج از کشور برای بعضی از شهروندان که در مظان اتهام هستند می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد و دسترسی به آنها را مشکل و یا غیرممکن نماید. بنابراین ممنوع الخروجی در پاره ای موارد می تواند بسیار کارآمد باشد و به دستگیری متهمین کمک کند. ممنوع الخروجی شامل تمامی مرزهای کشور اعم از هوایی، زمینی و دریایی می باشد و بدیهی است که خروج فرد به صورت غیرقانونی نیز خود جرم است.

علل و دلایل ممنوع الخروجی

صدور و درخواست حکم ممنوع الخروجی می تواند از سوی فرد و یا مراجع قضایی صادر گردد و در هر صورت مانع خروج افراد از کشور خواهد شد. برای مثال: ممکن است زنی از سوی همسر خود ممنوع الخروج شود. همچنین دادگاه می تواند بنا به دلایل متعددی همچون بدهی و یا مصالح ملی فردی را از کشور ممنوع الخروج نماید. به طور کلی علل و دلایل ممنوع الخروجی به یکی از موارد زیر باز می گردد:

 1. زنان و دخترانی که برای خروج از کشور به اجازه ی همسر و پدر خود نیاز دارند ممکن است در صورت عدم کسب اجازه از سوی آنها با مشکل ممنوع الخروجی مواجه گردند.
 2. بدهکاران مالیاتی و افرادی که برای آنها فرار مالیاتی ثبت شده است، شامل حکم ممنوع الخروجی خواهند شد.
 3. افراد بدهکاری که بدهی آنها در دادگاه اثبات شده است و حکم بدهکاری آنها محرز است، ممنوع الخروج می گردند. بدهکاری به علت عدم پرداخت مهریه نیز می تواند موجب ممنوع الخروجی زوج از کشور گردد.
 4. هرگاه سفر شخصی به خارج از کشور مخالف مصالح عمومی کشور باشد موضوع ممنوع الخروجی او مطرح است.
 5. اگر شخصی در سفرهای گذشته ی خود به خارج از کشور سابقه ی تکدی گری، ولگردی، جنایت، کلاهبرداری، قاچاق و یا انواع مزاحت داشته باشد، ممنوع الخروج خواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید مجموعه ای از علل قضایی، کیفری، حقوقی، مسائل مربوط به مالیات و همچنین علل سیاسی می تواند موجب ممنوع الخروجی فرد از کشور گردد.

اگر حکم ممنوع الخروجی شخصی به اشتباه و بدون دلیل موجه قانونی صادر شده باشد امکان اعتراض برای فرد وجود دارد.

استعلام ممنوع الخروجی

با توجه به موارد مطرح شده، ممکن است فرد این احتمال را بدهد که با خطر ممنوع الخروجی مواجه است. موضوع زمانی چالش برانگیز می شود که شخص اطلاعی از ممنوع الخروجی ندارد و برای سفر خود برنامه ریزی کرده است و در آخرین لحظه متوجه این موضوع می شود. در گذشته استعلام ممنوع الخروجی افراد تنها از طریق مراجعه به اداره گذرنامه امکانپذیر بود. طبیعتا صدور پاسخ از سوی اداره ی گذرنامه زمان بر بود و پروسه ی استعلام را طولانی می کرد.

البته هنوز هم این امکان وجود دارد و شما از طریق مراجعه به اداره ی گذرنامه می توانید وضعیت خود را استعلام کنید. همچنین اگر با درخواست صدور گذرنامه یا تمدید گذرنامه ی شما موافقت شد و به دست شما رسید به این معناست که مشکل خروج از کشور را ندارید.

با توسعه و گسترش اینترنت در سال های اخیر و افزایش شمار کاربران فضای مجازی راهکارهایی ساده تر و سریع تر برای استعلام ممنوع الخروجی افراد در نظر گرفته شد. در حال حاضر شما با مراجعه به سامانه ی ثبت من روی آدرس my.ssaa.ir کلیک نموده نموده و پس از ورود به گزینه ی اجرای اسناد رسمی و وارد کردن کد ملی خود وضعیت ممنوع الخروجی خود را به سادگی استعلام نمایید.

روش دیگر استعلام ممنوع الخروجی، استعلام از طریق اپلیکیشن پلیس من است. شما می توانید با دانلود و نصب این اپلیکیشن روی تلفن همراه از ممنوع الخروجی خود مطلع گردید.

همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز چنانچه نگران وضعیت ممنوع الخروجی خود باشند می توانند قبل سفر با مراجعه به سامانه میخک از وضعیت ممنوع الخروجی خود اطلاع پیدا کنند.

مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده

ممنوع الخروجی فرد آثار و تبعات قانونی بسیاری به همراه دارد و می تواند مشکلات و چالش های زیادی را برای فرد به وجود بیاورد. اگر احتمال ممنوع الخروجی برای شما وجود دارد از طریق راهکارهای فوق می توانید به سادگی این موضوع را استعلام نموده و از آن مطلع شوید. بدیهی است که اعتراض به حکم مورد نظربرای شما محفوظ است. با برطرف کردن و حل مشکلات حقوقی و یا مالیاتی خود، حکم ممنوع الخروجی شما لغو می گردد و از نظر قانونی مانعی برای سفرهای خارجی شما وجود نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با لیلا فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

1 پاسخ
 1. نبی پور
  نبی پور گفته:

  سلام مطالب ارائه شده درسایت بسیار سودمند ومفید به فایده بود ومن به عنوان عضو کوچکی از جامعه حقوقی کشور ازشما تشکر میکنم وامیدوارم به ارائه این مقاله ها ادامه دهیدبرای شما سرکار خانم فرنیان فر موفقیت بیش از پیش آرزومندم پیروز و مانا باشید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *