اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع

مراحل گرفتن و اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع در قوانین ایران :  اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع امکانپذیر است و بر اساس قانون می توان برای او شناسنامه تهیه نمود. در نظر داشته باشید که مواردی مانند: نسب و ارث برای فرزند نامشروع امکانپذیر نیست و بر اساس قوانین فقهی و همچنین متون قانونی ایران فرزند نامشروع هیچ سهمی از ارث نمی برد. اما در رابطه با هویت و اخذ شناسنامه قانونگذار در صدد حمایت از طفل و حقوق او بوده و این به عنوان حداقل حمایت قانونی در این زمینه به حساب می آید.

  • به نظر شما مراحل قانونی اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع چگونه آغاز می شود و به چه مدارکی نیاز است؟

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

نگاهی به مراحل قانونی اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع

مشروعیت فرزند یکی از مهم ترین دلایل به رسمیت شناختن حقوق او در کشور شناخته می شود و این امریست که تنها از طریق برقراری عقد نکاح میان پدر و مادر امکانپذیر است. در غیر این صورت هرگاه فرزندی خارج از عقد نکاح متولد گردد و به اصطلاح فرزند حاصل از زنا و رابطه ی نامشروع باشد، لقب فرزند نامشروع خواهد گرفت. فرزندان نامشروع از نظر فقهی و حقوقی فاقد بسیاری از حقوق رسمی شناخته می شوند و حتی جامعه به آنها نگاه مطلوبی ندارد.

تا چندی پیش فرزندان نامشروع به دلیل نداشتن شناسنامه از بسیاری حقوق قانونی و رسمی خود محروم بودند و حتی امکان تحصیل برای آنها وجود نداشت. البته وضعیت بسیار پیچیده تر بود ، نداشتن شناسنامه مساوی بود با محرومیت از کار، محرومیت از ازدواج که خود چرخه ی معیوبی برای ادامه ی نسل نامشروع تلقی می شود، نداشتن کارت ملی، عدم حق رای، محرومیت از افتتاح حساب بانکی و به طور کلی محرومیت و طرد شدگی کامل.

اخذ شناسنامه برای فرزند نامشروع

این وضعیت در شرایطی رقم می خورد که کودک بزرگترین و اصلی ترین مجازات عدم مشروعیتی را تحمل می نمود که والدین او دلیل اصلی آن بودند. پدر و مادر در صورت احراز مجرمیت احتمالا با مجازات شلاق مواجه می شدند که در بیشتر موارد اثبات رابطه ی نامشروع آنها دشوار بود. در سال های اخیر قانونگذار با ملایمت بیشتری فرزندان نامشروع را مورد حمایت قرار داده و امکان اخذ شناسنامه برای آنها وجود دارد.

برای اخذ شناسنامه ی فرزند نامشروع هر یک از والدین او اعم از پدر یا مادر می توانند با مراجعه به ثبت احوال محل سکونت ، تقاضای صدورشناسنامه را برای فرزند خود مطرح نمایند.

مندرجات شناسنامه فرزند نامشروع

  • مهم ترین مندرجات شناسنامه ی افراد درج نام و نام خانوادگی پدر و مادر اوست و نام خانوادگی کودک بر اساس نام خانوادگی پدر او انتخاب می شود. در حقیقت این امر نشان می دهد که کودک حاصل ارتباط مشروع و ازدواج والدین است. در رابطه با شناسنامه فرزند نامشروع تفاوت هایی به شرح زیر وجود دارد.
  • چنانچه مادر برای دریافت شناسنامه فرزند نامشروع خود مراجعه نماید، تنها نام مادر در شناسنامه ی کودک ثبت می شود و نام خانوادگی مادر برای کودک انتخاب می شود.
  • در صورتی که پدر برای دریافت شناسنامه فرزند نامشروع خود مراجعه کند، نام و نام خانوادگی او در شناسنامه ی کودک ثبت می شود و نام خانوادگی پدر برای فرزندش انتخاب خواهد شد.
  • اگر پدر و مادر با توافق یکدیگر برای دریافت شناسنامه ی کودک مراجعه نمایند، نام هردو در شناسنامه قید می شود و انتخاب نام خانوادگی با توافق آنها خواهد بود.
  • در شرایطی که هیچ یک از والدین کودک نامشروع حاضر نباشند، برای شناسنامه ی کودک می توان از نام و نام خانوادگی فرضی استفاده کرد.

در نظر داشته باشید که از نظر قانونی و فقهی نسب فرزند نامشروع به پدر نمی رسد اما بر اساس رویه ی قضایی حال حاضر ایران پدر موظف است که برای دریافت شناسنامه ی فرزند نامشروع خود اقدام نماید. در رابطه با نسب متذکر می شویم که در برخی موارد می توان از طریق مراجعه به پزشکی قانونی و انجام آزمایش DNA نسب فرزند را به اثبات رساند و در صورت اثبات، پدر فرزند مشخص می شود، ولی در نظر داشته باشید که در رابطه با ارث پدری، فرزند نامشروع هیچگونه سهمی نخواهد داشت.

نکته مهم:

در صورتی که زن اصرار به حضور مرد برای دریافت شناسنامه ی فرزند نامشروع خود دارد و مرد فرزند نامشروع خود را منکر می شود، می توان از طریق اثبات نسب رابطه ی پدر و فرزند را به اثبات رسانید و او را ملزم به حضور برای دریافت شناسنامه نمود. البته به خاطر داشته باشید که در صورت انکار مرد، امکان اخذ شناسنامه توسط مادر به تنهایی وجود دارد، ولی تنها نام و نام خانوادگی مادر در شناسنامه ی کودک درج می گردد.

ارائه مشاوره حقوقی

به نظر می رسد که مبنای تشخیص فرزند نامشروع عدم ثبت ازدواج والدین به شمار می رود در حالی که در برخی موارد علی رغم جاری شدن صیغه ی عقد نکاح، بنا به دلایل متعددی ازدواج به مرحله ی ثبت رسمی نمی رسد. در نظر داشته باشید که کودک متولد شده در این شرایط نامشروع نیست و کاملا حلال زاده است ولی این پروسه نیاز به دادرسی های قانونی دارد و با پاره ای راهکارهای قانونی می توان این مساله را به اثبات رساند. فرزند نامشروع به این مفهوم اشاره می کند که کودک خارج از ازدواج رسمی و شرعی پدر و مادر متولد شده و حاصل رابطه ی زنا میان آنهاست .

علی رغم تمامی موانع و محدودیت هایی که برای فرزندان نامشروع وجود دارد، بایستی پذیرفت که در مقام یک انسان صاحب موجودیت و هویت هستند و کوچکترین گناه و تقصیری متوجه آنها نیست. البته نگاه منفی جامعه به فرزندان نامشروع از دیرباز در بسیاری از تمدن ها و جوامع بشری به چشم می خورد و مختص به دین و جامعه ی خاصی نیست. با این حال وظیفه ی قانون در وهله ی اول حمایت از حقوق افراد جامعه و جلوگیری از تضییع آن است.

مشاوره با وکیل امور حسبی متخصص و باتجربه ضمن ارائه ی یک مشاوره حقوقی دقیق و جامع می تواند نکات و جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار دهد و بهترین نتایج را در کوتاه ترین زمان ممکن برای پرونده ی شما رقم خواهد زد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *