اجاره کارت ملی در چه شرایطی جرم است و مجازات آن چیست؟

اجاره کارت ملی می تواند بستر مناسبی برای ارتکاب بسیاری از جرایم را فراهم نماید و با توجه به پیامدهای احتمالی آن می تواند جرم تلقی شود. کارت ملی به منزله ی مدرک شناسایی و هویتی افراد به شمار می رود و شهروندان از طریق آن می توانند بسیاری مزایا و امتیازات را به دست بیاورند.

برای مثال: خرید و فروش ارز و یا ثبت نام خودرو صرفا از طریق ارائه ی کارت ملی معتبر امکانپذیر است و با توجه به سامانه ی هوشمندی که در کشور وجود دارد و کارت های ملی هوشمند ، محدودیت هایی برای کارت ملی افراد تعیین شده است. به این معنا که برخی خدمات و امتیازات برای دفعات محدودی به هر کارت ملی تعلق می گیرد و همین موضوع آغاز پدیده ای نوظهور به نام اجاره کارت ملی را به همراه داشته است.

اجاره کارت ملی

  • به نظر شما اجاره کارت ملی چه عواقب و تبعاتی به همراه دارد؟
  • فرض کنید از طریق اجاره کارت ملی شما، جرمی به وقوع پیوسته باشد.
  • به نظر شما چنین موضوعی می تواند شما را در مقام یک مجرم قرار دهد؟
  • آیا از مجازات آن اطلاعی دارید؟

درادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل فرنیان فر همراه باشید.

تبعات و عواقب اجاره کارت ملی

پس از آغاز فعالیت کارت ملی هوشمند در سطح جامعه، امتیازات و خدمات بسیار مهمی به افراد تعلق گرفت که در ورای آن سودهای بسیاری وجود داشت. برای مثال: خرید و فروش و معاملات ارز دولتی صرفا از طریق کارت ملی افراد امکانپذیر است و به هر کارت ملی یا بهتر می توان گفت به هر فردی میزان مشخصی از سهمیه ی ارزی اختصاص یافته است. مثال دیگری که در این زمینه وچود دارد ثبت نام برای خرید خودروهای داخلی و وارداتی است که صرفا از طریق ارائه ی مدارک شناسایی معتبر و کارت ملی امکانپذیر است.

طبیعتا برخورداری از این خدمات و امتیازات برای افراد با محدودیت هایی همراه است و هر فرد سهمیه ی مشخصی از آن دارد. در مقابل از آنجایی که امتیازات و خدمات فوق با قیمت هایی پایین تر به دست افراد می رسد، معامله و خرید و فروش آنها در بازار های آزاد و یا بازارهای سیاه سودهای کلانی به همراه دارد و بسیاری از افراد به سمت تجارت و اجاره ی کارت ملی سوق می دهد.

در چنین شرایطی افراد دلال، سودجو و یا مجرم، کارت ملی سایرین را اجاره می نمایند و از خدمات و امتیازات آن برخوردار می شوند و در ازای آن مبلغی را به صاحب کارت ملی پرداخت می نمایند. البته اهداف و مقاصد افراد سودجو در رابطه با اجاره کارت ملی سایرین متفاوت است و موارد متعددی را در بر می گیرد ولی بیشترین موارد آن به منظور ارتکاب جرایم و تخلفاتی از قبیل پولشویی، ثبت نام های غیرقانونی، معاملات و خرید و فروش های غیرقانونی، کلاهبرداری ، افتتاح حساب، خرید سیم کارت، برخوداری از حقوق غیرقانونی و تعدی به حقوق سایرین و یا قاچاق کالا و خدمات صورت می پذیرد.

به عبارت دیگر تمامی مقاصد و اهداف افراد سودجو از اجاره کارت ملی دیگران در بیشتر موارد مجرمانه است و آنها در صدد هستند که از طریق هویت دیگران به مقاصد مجرمانه ی خویش دست بیابند و بدون اینکه اثری از نام و هویت آنها باقی بماند، فرصت فرار از قانون را داشته باشند. بدین ترتیب شخصی که کارت ملی او اجاره شده و به نام او جرایم و تخلفاتی صورت پذیرفته است به عنوان متهم و مجرم اصلی شناسایی می شود. البته اجاره کارت ملی به دیگری می تواند در اثبات مجرمیت شخص مقابل تاثیرگذار باشد ولی در نظر داشته باشید که دستگیری آن شخص و اثبات این مساله که کارت ملی شما در اختیار او قرار داشته، کمی مشکل و پیچیده خواهد بود.

متاسفانه شرایط اقتصادی وخیم سال های اخیر و گسترش فقر در سطح جامعه، شکاف طبقاتی عظیمی را به وجود آورده و بازار سیاه داغی را تحت عنوان اجاره کارت ملی پدید آمده. افراد حاضرند در قبال مبالغ ناچیزی کارت ملی خود را به دلالان و افراد سودجو اجاره داده و از آنجایی که دانش و اطلاعات حقوقی افراد در این زمینه بسیار ناچیز و اندک است، بستر برای وقوع جرم فراهم می شود.

اجاره کارت ملی در چه شرایطی جرم است و مجازات آن چیست؟

در هیچ یک از متون قانونی ایران و مصوبات داخلی مجلس جرمی تحت عنوان اجاره کارت ملی وجود ندارد. در حقیقت قانونگذار فعلا اجاره کارت ملی را جرم انگاری ننموده و در بازارهای سیاه بسیاری مانند: بازار ارز از طریق اجاره کارت ملی افراد، معامله و خرید و فروش جریان دارد. در آسیب های وارده به اقتصاد ملی از طریق چنین اعمال و رفتارهایی شکی نیست و در بلند مدت شاهد آثار و تبعات منفی آن خواهیم بود. موضوعی که حائز اهمیت است، آثار و تبعات اجاره کارت ملی برای صاحب آن است که می تواند او را در مقام یک مجرم قرار دهد و چه بسا که مشمول مجازات های قانونی نیز خواهد گردید.

تصور کنید شخصی کارت ملی شما را اجاره نموده و از طریق آن به پولشویی مشغول است. این مساله در شرایطی صورت می پذیرد که هیچ رد و نشانی از هویت اصلی آن فرد به میان نیست و تنها مدرک شناسایی معتبر برای انجام این کار کارت ملی و هویت شماست. در نهایت اینکه قانون و دولت به نام و نشان شما در جریان این پولشویی می رسند و شما دستگیر می شوید. جرم پولشویی در ردیف جرایم بسیار سنگین تلقی می شود و در صورت اخلال در نظم و امنیت جامعه و اقتصاد آن می تواند مجازات های بسیار سنگینی به همراه داشته باشد. در نتیجه شما به عنوان تنها مجرم این ماجرا شناخته خواهید شد و اثبات اینکه کارت ملی خود را به دیگری اجاره داده اید بسیار مشکل و پیچیده است.

مثال های بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد و از طریق اجاره کارت ملی شما بستر ارتکاب جرایم متعددی فراهم می گردد. بسته به جرمی که به وقوع پیوسته و میزان ضرر و خسارات وارده، شما محکوم خواهید شد و ملزم به جبران ضرر و خسارات وارده خواهید بود. قاچاق کالا از طریق اجاره کارت ملی نیز به وفور در سال های اخیر مشاهده شده و افراد زیادی را با مشکل مواجه نموده است.

فرض کنید شخصی از طریق اجاره کارت ملی شما اقدام به افتتاح حساب بانکی و ثبت شرکت و کلاهبرداری نموده و در نهایت پس از اخذ مبالغ کلان متواری شده. شما نیز از این مساله کاملا بی اطلاع هستید و بر اساس مدارک هویتی موجود نام شما به عنوان صاحب اصلی حساب شناسایی می شود. طبیعتا این مساله برای اثبات ارتکاب جرم کلاهبرداری از جانب شما کافیست و شما در مدت زمان کوتاهی دستگیر خواهید شد. مجازات کلاهبرداری در کنار جبران ضرر و خسارت مالباختگان و پرداخت جریمه های نقدی بخشی از مجازات شما خواهد بود.

بنابراین اجاره کارت ملی جرم نیست اما می تواند آغازی برای وقوع جرم باشد و همه چیز را به نام شما تمام کند.

ارائه مشاوره حقوقی و پیگیری پرونده با وکیل فرنیان فر

مجرمین همواره به دنبال روش ها و راهکارهایی هستند که رد و نشان کمتری از خود باقی بگذارند و متواری شوند. این مساله در رابطه با افراد سودجو نیز صدق می کند و با توجه به فاکتورهایی نظیر فقر و یا عدم نظارت دقیق، رونق بازار سیاه زیاد است . مطالعه ی بسیاری از جرایم در سال های اخیر نشان می دهد که درصدی از آنها توسط افرادی صورت پذیرفته که مجرم اصلی نیستند اما بر اساس شواهد و قراین موجود نام و نشان آنها در پرونده وجود دارد. اجاره کارت ملی یکی از مواردی است که افراد بی گناه را می تواند در معرض مجازات قرار دهد و روند متواری شدن مجرمین را تسهیل کند.

مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل متخصص و باتجربه می تواند نکات و جزئیات بیشتری در این رابطه در اختیار شما قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه می توانید با فرنیان فر وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *